Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik

Sözcü Gazetesi’nden gazeteci Ceyhun Özgönül kaleme aldığı yazıda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreterlik gör3vine gelmesi beklenen Dr. Ergül...

Sözcü Gazetesi’nden gazeteci Ceyhun Özgönül kaleme aldığı yazıda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreterlik gör3vine gelmesi beklenen Dr. Ergül Halisçelik için “Zeydan Karalar’ın en büyük projesi” tespitinde bulundu.

“Belediyecilikte Adana’nın şansızlıklarından birisi koca kentin kaderinin, yıllarca “tek adam”lar tarafından belirlenmesiydi. Sonuç ortada!” yorumunda bulunan Özgönül yazısını şöyle sürdürdü:

“Geçmişe bakın, aklınıza kente projeleriyle damgasını vurmuş bir belediye bürokratı, bir “ikinci adam” geliyor mu?

Ben; bir “Atom karınca” Mehmet Reşit Ayhan’ı hatırlarım, onun da görevde ömrü ancak karınca kadar yol almaya yetti…

Bugünkü Adana, “Her şeyi ben bilirim” diyenlerin, kenti, ehil ellerle iş birliği yerine siyasi cambazlıklarla yönetenlerin mirası… Böyleleri siyaseten başarı kazanabilirler ama kentte kattıklarından çok “aldıklarıyla”, kentten götürdükleriyle hatırlanırlar. (17 senedir aynı iktidarın seçim başarılarını hatırlatırım.)

Halbuki kent yönetimleri ekip işidir ve her geçen gün farklı uzmanlıklara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik

Bugün Zeydan Karalar’ın aldığı borç batağındaki Adana’da, belediye için en yararlı olacak adam, “para bulacak adam”dır…

Yani ekonomiyi, finansı, dünya para ve kredi trafiğini, uluslararası fon kuruluşların yapısını, bürokrasiyi, belediyeleri, kanunu, kitabı, projeyi, parayı kullanmayı bilen adamdır.

Merkezi hükümetin parayı, projeyi kıstığı, meclisteki muhalefetin borçlanmaya bile engel çıkardığı bir belediye yönetiminin, iddialı projeler için gözünü dünyadaki ilgili finans ve kredi kuruluşlarına çevirmesi kaçınılmazdır.

Başlıktaki “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın en büyük projesi Dr.Ergül Halisçelik’tir” derken bunları göz önüne aldım.

Burada Adana Büyükşehir Belediyesi’ne Zeydan Karalar tarafından, Genel Sekreter olarak atandığı basında yazan ancak asalet ataması henüz gerçekleşmeyen Dr.Ergül Halisçelik’in kariyerini uzun uzun anlatacak değilim, merak eden Google’a yazar, sayfasına girer okur. Ancak madem yazdığıma göre birkaç söz etmeliyim.

Halisçelik; 22 yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, Hazine Başkontrolörü ve yüksek denetçi, çeşitli iktisadi, sosyal ve meslek kurumlarda yönetici, Hacettepe, Başkent ve TED Üniversitelerinde ekonomi/iktisat hocalığı yapıyor vs.vs…

Benim asıl ilgimi çeken şunlar, LÜTFEN DİKKAT!

ABD ve Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde gerçekleştirdiği tez ve araştırma ile kitaplarından bazı başlıklar vermeliyim:

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik

-A Case Study of World Bank Projects in Turkey: (TÜRKİYE’DEKİ DÜNYA BANKASI PROJELERİNİN İNCELEMESİ)

-Cooperation of the International Funding Organizations:The Case of Turkey (ULUSLARARASI FON KURULUŞLARININ İŞBİRLİĞİ-TÜRKİYE ÖRNEĞİ)

-“DÜNYA BANKASI’NIN YAPISI, FAALİYETLERİ VE TÜRKİYE’DE FİNANSMANI DÜNYA BANKASINCA SAĞLANAN KREDİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ””

-“DÜNYA BANKASI TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN YATIRIM PROJELERİNİN FAYDA VE MALİYET ANALİZİ”

Yani, gırtlağına kadar borca batmış, hükümetin parayı kıstığı, meclisinizin borçlanmanıza izin vermediği bir büyükşehir belediyesi olarak, böyle birisini dünyaya ilan verseniz, bulamazsınız.

Şimdi bu anlattıklarımdan Halisçelik’in başını mevzuattan kaldırmamış “kıt” bir bürokrat olduğunu düşünen varsa diğer bazı kitap ve araştırma başlıklarından da örnekler vermeliyim:

“YÜKSELEN EKONOMİLERDE YOKSULLAR DA BÜYÜMEDEN FAYDALANIYOR MU?”,

“YOKSUL AİLELERE ÖZGÜR KÖMÜR NASIL VERİLİR? TÜRKİYE ÖRNEĞİ”

“BİN YIL KALKINMA HEDEFLERİ VE YOKSUL ODAKLI BÜYÜME”,

Bu başlıklar, Dr.Ergül Halisçelik’in dünyaya bakışı hakkında sanırım ipucu veriyor.

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik

CHP GENEL MERKEZİNE ARAŞTIRMA ÜRETİYOR

Eğer yeterli gelmediyse, kendisinin yıllardır CHP’ye genel merkezinin araştırmaları için verilerine başvurduğu bir otorite, TV’le çıkan birçok anlı şanlı CHP’li vekilin ‘done’ rica ettikleri bir ‘kaynak ‘ olduğunu da ekleyebilirim.

Ben de bu ileri derece Atatürkçü, sosyal demokrat akademisyen/ bürokratı ilk kez Adana Genç İşadamları Derneğinin Mart 2016 tarihinde verdiği “Büyüme, Kalkınma, Yoksulluk ve Eşitsizlik” ve “Adana: Bir Şehrin Haksız Rekabetle Gelen Önlenemez Düşüşü” temalı konferanslarında tanımıştım. Adanalı olduğunu öğrenince de oldukça şaşırmış, “Hayret neden Adanalı yerel yönetimler kendisinden yararlanmamış” diye düşünmüştüm.

Demek ki o cevheri Zeydan Karalar, fark edecekmiş.

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül HalisçelikBu resim Mart 2016’da çekildi.Ergül Halisçelik AGİAD’da konferans veriyor. Dinleyenler arasında o zaman Seyhan Belediye Başkanı olan Zeydan Karalar da var. Aynı mahallelerde farklı dönemlerde büyümüş olmalarına rağmen o sıralar fazla tanışmıyorlar. Fakat kaderin cilvesi yıllar sonra ikisini bir araya getiriyor, yakın çalışma arkadaşı yapıyor.

KARŞIYAKA’NIN ÇOCUĞU

Bütün bunların üstüne üstlük bir de Dr.Ergül Halisçelik’in “Tam bir Adana sevdalısı” olduğunu, Ankara ve İstanbul’da üst düzey görev tekliflerinin hiç birine sıcak bakmayıp, “Hiçbir şeye ihtiyacım yok. Ama Adana’nın bana ihtiyacı var. Ben Zeydan Karalar Başkanımla birlikte Adana’ya hizmet etme fırsatı için geldim” dediğini de söylemeliyiz.

Zaten geldiğinden bu yana da hemen farkını ortaya koydu.

Yıllardan beri ilk kez bir fotoğrafta, bir belediye bürokratının sivil toplum kuruluşları, oda başkanlarıyla birlikte Adana’nın ulaşım sorununu masaya yatırdığını gördük.

Ayağının tozuyla, Adana’nın lojistik, tarım, turizm alanındaki yatırım fırsatlarını dünyaya açmak, Adana’ya yatırımcı çekmek ve bulunacak yatırımcıyı uçakta karşılayıp, yatırımı sonuçlandırıncaya kadar her türlü kolaylığı göstermek için kurulan Adana Yatırım Ve Danışma Merkezi (AYADAM)’ı kurdu. Bu birim şimdi Belediyede Projeler Dairesi bünyesinde çalışıyor.

BENİM İŞİM KAYNAK YARATMAK

Çevresinden gelen “Adana’nın gideri çok geliri yok, ne yapacaksınız?” sorusuna ise “ Benim işim kaynak yaratmak, kaynak bulmak. Ben bunun için 22 yıllık bürokrasi kariyerimi bırakıp geldim. Kimse merak etmesin, Zeydan Başkanımın önderliğinde sorunların altından kalkacağız” diyormuş.

Zeydan Karalar’ da Halisçelik’e “Seninle 15 sene çalışacağız” diyerek güvenini belli ediyormuş.

E başında söyledik, kendisi, Zeydan Karalar’ın en büyük transferi, en büyük projesi…

Yıllarca, görevlerine siyaseten getirilen ve bütün yaptıkları Başkan’ın kararlarını onaylamaktan, prosedürleri yerine getirmekten ibaret olan “noter katibi genel sekreter” tipine karşılık, yaratıcı, üretici, bilgili, kaynak yaratan, uluslararası proje takip edebilir ve sonuçlandırabilir özelliği olan genel sekreter tipi…

Zeydan Karalar’ı, Dr.Ergül Halisçelik’i Adana’ya ve belediyeye kazandırdığı için kutlamak gerek…”

Kaynak: Ceyhun Özgönül

24 Ağu 2019 - 23:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.