Okunma Zamanı:2 Dakika, 22 Saniye

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve başladıktan bir iki ay sonra ağır şekilde eleştirilmeye başlanmıştı. Aradan geçen 1 yıl 10 aylık sürede Zeydan Karalar’a yöneltilen eleştirilerin ne denli haksız olduğu ortaya çıktı. Zeydan Karalar, yönetimi devraldıktan 8-9 ay sonra, daha önce 3 ayda bir maaş alan çalışanlara, olması gerektiği gibi her ayın 15’inde ödeme yapıyor. Üstelik bunu salgın koşullarında, gelirlerin düştüğü bir dönemde devam ettiriyor.
18 ayda, daha önce 5 yılda yılda dökülen asfalttan daha fazlası döküldü. Yağmur suyu tahliye hatlarıyla sel ve taşkın riski bir çok noktada azamiye indirildi ve indiriliyor. Suyu olmayan yerlere su götürülüyor, asbestli içme suyu boruları değiştiriliyor. Yüzlerce köye su götürecek içme suyu projeleri hayata geçiriliyor. Merkezin, ilçelerin ve kırsalın 50 yıllık altyapı sorunları tarihe karışıyor. Asırlık arıtma sorunları geride kalıyor. Doğu Akdeniz’in incisi Karataş’ın bir turizm ilçesi olması için gerekli ilk adımlar atılıyor.
Salgında toplumun her kesimine önemli destekte bulunuldu ve yardım devam ediyor. Çocuklar EBA’ya girebilsin diye yaklaşık 200 köye ücretsiz internet götürüldü.
Yapılanların ve yapılacak olanların hepsini bu yazıya sığdırmam mümkün değil.
Başkan Zeydan Karalar yönetimi 4 buçuk milyar lira borçla devraldı. Daha kötüsü aylık açık 60 milyon liraydı. Yönetim şekli değişmeseydi, borç yılda 600 milyon lira artacaktı. Yani şu anda toplam borç 6 milyar lira olacaktı. 2020 bütçesi mucizevi bir şekilde 8 milyon lira fazla verdi. Adana Büyükşehir Belediyesi bu mucizeyi nasıl gerçekleştirdi? Üstelik belediyenin durumu her yıl bir öncekinden daha iyi hale geliyor ve hizmet sayısı, kalitesi artıyor. Peki bu nasıl başarıldı? İşte tam burada Zeydan Karalar’ın yönetim anlayışı devreye giriyor.
İhaleler, yol yapımı harcamaları, kiralık araçlar, yakıt; belediyenin temel giderleri.
Hem ASKİ hem Büyükşehir’de toplamda 120 milyon liralık araç kiralama ihaleleri iptal edildi ve yeniden ihaleye çıkıldı. Araç kiralama işi yarı fiyatına, yani toplamda 60 milyon liraya bitirildi. 386 araçlık binek araç filosu (!) 134’e indirildi. Peki işler aksadı mı? Aksine çoğaldı.
Eskiye oranla iki kat sathi kaplama yapılmasına ve daha fazla iş aracı kirası verilmesine rağmen mazot kullanım miktarı düşürüldü. 19 milyon litreden 16 milyon litreye düştü mazot kullanımı. İş artıyor ama giderleri düşüyor. Çok önemli bir diğer yönetim anlayışı farkı ise ihalelerde ortaya çıkıyor.
ASKİ’de ihaleler eskiden yüzde 1 kırımla giderken, şu anda yüzde 35-40 kırımla gidiyor. Büyükşehirde ihaleler binde 23 kırımla giderken, şimdi yüzde 27 kırım yapılıyor. 1 liralık mal 2 liraya alınmıyor. İşi bilen adamlarla çalışılıyor. İşte tüm bunlar nedeniyle belediye nefes alır hale geldi. Şartlar hala çok zor ama böyle giderse gelecekte sorunlar azalacak.
Zeydan Karalar’ın dediği gibi; “2019’da zincirle elimiz kolumuz bağlıydı. 2020 emekleme yılımız oldu. 2021 yürüme yılımız olur ve 2021’den sonra koşmaya başlarız.”
Yaşananlar ve gelinen nokta ortada. Biz de kendisine canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz. Tüm bunlar bir yönetim destanı değilse nedir? Çok 5 yıllar gördük Adana yavaş yavaş eridi. Şimdi silkinme, kalkınma ve hak edilen yere gelme zamanı.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın