Yanlış Anlamalar -

Kadın: Hocam çözmemiz gereken devasa bir sorun var. Yani acilen karar vermemiz . Konuşalım diyorum,  o ne yapıyor? Haftalardır saçma sapan işlerle uğraşıp görmezden geliyor. Delireceğim ya bir insan bu kadar mı vurdumduymaz olur?

Erkek: Ümran Hanım ben delireceğim ya. Sabah akşam tepemde. Bir sussa, bir rahat bıraksa düşüneceğim de bırakmıyor ki!

Kadın: Düşündüğünü, ilgilenip ciddiye aldığını görsem sorun yok. Abuk sabuk işler peşindesin. Ne ara düşüneceksin acaba?

Bu diyalog size bir yerden tanıdık geliyor mu? Konuya girmeden küçük bir şeye dikkat çekeyim : “ben konuşmak istiyorum o abuk sabuk işler peşinde” ye karşı, “Bir rahat bıraksa düşüneceğim”…

Kadın ve erkek siyah ve beyaz kadar farklı. Çift ilişkisi ise orta noktalarda buluştuğumuz, “sen” ve “ben” kalmayı ihmal etmeden “biz” olmaya çabaladığımız bir birlik olma hali. Herkesin kendinden bir parçayı alarak orta noktaya geldiği çift olma süreci bir tür grileşme. Ancak tıpkı bu iletişim kazasında olduğu gibi kadın ve erkeklerin kişilik özellikleri ve yapılarından kaynaklanan bir takım özel nedenleri bilmezsek grileşmek çok da kolay olmuyor. Çünkü taraflar bunu kişiliğine yapılmış bir saldırı gibi algılıyor. Yaşanan durumun kadınlık ve erkekliğin genel geçer hallerinden kaynaklandığını bilmemeleri durumu çatışma boyutuna taşıyor.

Hayatımızda karar vermemiz gereken ya da dönüm noktası yaratan durumlar söz konusu olduğunda kadın ve erkek çok farklı tepkiler verir. Kadın genellikle diyalogdan yanadır. Meseleyi enine boyuna konuşmak, etraflıca ele alarak tüm eksi ve artılarını masaya yatırmak ister. Erkekten beklentisi bir süre meseleyi baş köşeye koyması ve eksik bir taraf kalmayıncaya kadar bu mevzu üzerinde birlikte durmalarıdır. Çünkü kadın konuşurken ürettiklerinin niteliği ve niceliğinden korkmaz. Aklına gelenleri sıralar o sırada doğru, yanlış ya da mantıklı, mantıksız olmasından korkmaz. Ona ayırdığı süreden çekinmediği gibi bunu paylaşmaktan da geri durmaz.

Bu sırada erkekler ne yapar? Evde bir yılı aşkın süredir şikayet ettiğiniz gıcırdayan kapıları yağlar. Parçalı resimlere merak salıp 5000 parçalık puzzle alır ve onu yapmayı kafasına koyar. Birden bire spor salonu, yüzme ve koşuya başlar bayılana dek spor yapar. Kadınların değimi ile “Olmayacak zamanda olamayacak işlere başvurur”. Kadınların vurdumduymazlık diye algıladığı şey erkeklerin duruma tamamen başarı ve başarısızlık ekseninden bakması ile alakalı. Erkek içine konuşur. Tüm ihtimalleri kafasında tarar. Onlarca seçeneği kafadan geçirir. Ama çoğunu duymazsınız bile. Nihai karar kadar süreçte düşündüklerinin de doğru ve mantıklı olması önemlidir. Yanlış ve mantıksız şeyleri söylemekten çekinir o nedenle paylaşmaktan geri durur. Tüm o abuk sabuk şeyleri yapan adam aslında içten içe arpacık kumrusu gibi düşünür durur. Sonra artık kadın sinir krizinin eşiğinde iken eleye eleye bir hal olduğu o düşüncesini alıp kadının önüne koyar. Sonuç: Kadın onu başından savmakla ve özensizlikle suçlar. Bu öyle bir iletişim kazasıdır ki adam düzgün karar verip kadını şaşırtacağım diye yanlıştan korkup kaçarken korktuğu başına gelir ve kadın onları özensizce yanlışa sürüklemekle itham eder.

İlişki içindeki dönüm noktası karar ya da hamlelerinde çok sık yaşanan bir kadın erkek çatışmasıdır bu. Kadının diyaloga, erkeğin ise düşünmeye ve kendi içinde tartıp konuşmaya ihtiyacı var. Bu temel bir farklılık ancak kişi üzerine aldığında büyük kavgalara sebep oluyor.

Tam da bu noktada grileşmek gerekiyor. Erkeğin ihtiyaç duyduğu zamanı belirleyip düşünmek istediğini kadına söylemesi durumu kolaylaştıracaktır. Kadın erkeğin durumu önemsediğini ve uzun uzun düşünerek kendisine döneceğini bilirse erkeğin onu başından attığını düşünmez.  Kadın erkeğe ihtiyacı olan süreyi vererek beklerken süreç sonunda buna nasıl ulaştığını anlamak adına iletişim kartını talep edecektir elbette.  Zaman talebi karşılanan erkek, iletişim ihtiyacı karşılanan kadın. Farklı kulvarlardan başlayan ve birlikte tamamlanan bir maraton. Sizce de grisi kolay, ulaşılabilir, pratik ve rahatlatıcı değil mi?

Kadın ve erkek, siyah ve beyaz dedik…. Grileşmekten korkmayın! Grileşmek güzeldir efendim! O halde, grileşelim, güzelleşelim.

Bir cevap yazın