Vatandaş 150 ilaca ulaşmakta sorun yaşıyor

Okunma Zamanı:1 Dakika, 20 Saniye

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç kurunun yeniden belirleneceği 15 Şubat öncesi vatandaşın kanserden tansiyona, diyabetten gribe 150 ilaca ulaşmakta sorun yaşadığını bildirdi.

CHP’li Bulut yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


“İlaca erişimde her yıl ocak ayında ve şubat ayının ilk yarısında yaşanan “suni kriz”  bir kez daha vatandaşları mağdur etmektedir. 
Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında 3.40’a sabitlenen döviz kuru nedeniyle, kurun yeniden belirleneceği 15 Şubat öncesi vatandaş ilaca erişimde sorun yaşamaktadır. 
Sağlık Bakanlığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nun belirleyeceği yeni kur öncesi, döviz kurundaki oynamalardan kaynaklı olarak zam beklentisi ve daha fazla kar hırsıyla ilaç firmaları depolara dağıtım yapmamaktadır.
Türk Eczacıları Birliği’nin verilerine göre kanserden tansiyona, diyabetten gribe, kalp sağlığı ilaçlarından ağrı kesicilere kadar birçok önemli hastalıkta kullanılan 150 ilaç piyasada bulunmamakta, bu sayının şubat ayında daha da artacağından endişe edilmektedir.
Eczane eczane ilaç arayan hastalar ciddi bir mağduriyet yaşamakta, sorunun her yıl yaşanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı, bir türlü kalıcı çözüm üretememektedir. 

İktidarın uyguladığı hatalı ilaç ve eczacı politikası, yerli ilaç fabrikalarının kapatılması nedeniyle ülkemize ilaçta yüzde 60 oranında dışarı bağımlı hale getirilmiştir. 
Son 13 senede ithal ilaçlara verilen para ve ithal edilen ilaç miktarı artmış durumdadır. 2019 yılında kullanılan her 4 ilaçtan neredeyse biri ithal ilaçtır.  
Stratejik bir ürün olan ilaçta yaşanan erişim krizinin aşılması için güçlü-etkin bir yerli ilaç sanayiine ihtiyaç olduğu açıktır. 
Konunun tüm paydaşların katılımıyla halk sağlığının gelişimini olumlu yönde etkileyecek ulusal ilaç politikaları acilen hayata geçirilmelidir. 
Yerli ilaç üretimi için bir yol haritası belirlenip, bu programa göre ilerlemeli; ilaç konusunda ulusal bir mevzuat oluşturulmalıdır. İlaçta dışa bağımlılık bir an önce Türkiye’nin kaderi olmaktan çıkarılmalıdır. “

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

Büyükşehir'de unutulmaz gece

Çar Oca 22 , 2020
Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü’nün konseri konuklara unutulmaz bir gece yaşattı. Sosyal ve kültürel belediyecilikte emin adımlarla ilerleyen Adana Büyükşehir Belediyesi çeşitli etkinliklerle halka hizmet vermeye devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Korosu, Şef Cevdet Cömertpay yönetiminde unutulmaz bir […]