Türkiye sanayisinde dijital dönüşüm -

Türkiye sanayisinde dijital dönüşüm

Türkiye’de “Sanayide Dijital Dönüşüm” teması ile oluşturulan ilk kapsamlı program olan TÜSİAD SD2 Programı’nda teknoloji kullanıcısı olarak yer alma konusunda bilgi almak isteyen şirketler ww.tusiadsd2.org isimli web platformunda teknoloji kullanıcısı kaydı yapabilir.

TÜSİAD SD2 Programı 2020 süreci ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda 2020 döneminde teknoloji kullanıcısı olmak isteyen kurumsal şirketlerle bir araya gelindi. Program süreci ve şirketler için getirdiği kazanımlar paylaşıldı. Aralık ayında ise “Sanayide Dijital Dönüşüm Başarı Hikayeleri Töreni” gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte 2019 döneminin çözüm dosyalarını kamuoyuna tanıtılacak.

“TÜSİAD SD2 BAŞARILI BİR ANAHTAR GÖREVİ GÖRÜYOR”

Programın 2020 bilgilendirme toplantısında konuşan TÜSİAD Sanayi Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Bahadır Balkır, TÜSİAD SD2 Programı’nın, makro perspektiften Türkiye sanayisinde katma değeri yüksek üretime katkı sağladığını vurguladı. Balkır, TÜSİAD SD2’nin teknoloji kullanıcılarının sorunlarına çözüm üreten teknoloji tedarikçileri ile bir araya gelmesini kolaylaştırıcı bir eşleşme programı olmanın ötesinde teknoloji kullanıcısı şirketler için iyi bir prestij kaynağı olduğunu belirtti. TÜSİAD SD2’nin Türkiye sanayisinin dijital dönüşümü için de başarılı bir anahtar görevi gördüğünü vurgulayarak dijital dönüşümüne ivme katmak isteyen şirketleri, programda teknoloji kullanıcısı olarak yer almaya davet etti.

“TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Program’ın işleyişi ve çıktıları hakkında bilgi veren TÜSİAD SD2 Görev Gücü Başkanı Perihan İnci, TÜSİAD SD2 Programı ile teknoloji kullanıcılarının, dijital dönüşüm ihtiyaçlarını, Türkiye’de yerleşik tedarikçi ağından kendilerine özel çözümlerle karşılama imkanına sahip olduklarını ve Program’dan elde edilen dijital çözümlerin hayata geçirilmesinin şirketlere tasarruf sağlayacağını belirtti. “Web platformumuzda kayıtlı tedarikçiler ve takipçilerimizle 2.870 kuruluş ağına ulaştık.” diyen İnci, şirketlerin dijital dönüşümüne destek sağlamayı ve kurumsal şirketlerle KOBİ’lerin ticari ilişkisini geliştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

TÜSİAD SD2 HAKKINDA

TÜSİAD SD2, sanayinin dijital dönüşümü sürecinin güçlendirilmesi ve teknoloji tedarikçisi ekosisteminin desteklenmesi hedefi ile: Üretim süreçlerinde teknolojiyi kullananlar ile teknolojik çözüm sağlayanları buluşturuyor, teknoloji tedarikçi kapasitesinin tanıtılmasını ve teknoloji üretimini destekliyor, teknolojik dönüşüm planlamaları için ilham olacak iyi uygulama örneklerini ortaya koyuyor. Mikro, küçük ve orta ölçekli teknoloji tedarikçilerine yönelik kurgulanan TÜSİAD SD2, çalışan prototipi olan teknoloji sağlayıcılarının müşteri doğrulamalarını yapma süreçlerine de önemli katkı sağlıyor.

TÜSİAD SD2 PROGRAMI’NDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Teknoloji kullanıcılarının dijital dönüşüm ihtiyacı tanımlanır ve çağrı hazırlanır. Kullanıcının arayışına uygun nitelikte ürün ve/veya hizmet için teknoloji tedarikçilerine yönelik çağrılar web platformunda yayınlanır.
Bu çağrılara cevap verecek nitelikte ürün ve/veya hizmet geliştiren teknoloji tedarikçilerinin başvuruları web platformu üzerinden alınır.
Teknoloji kullanıcılarının ön değerlendirmesini geçen teknoloji tedarikçileri, “Sanayi-Teknoloji Entegrasyon Programı” (STEP) kapsamında farklı uzmanlar, kullanıcılar ve önemli ekosistem aktörleriyle bir araya gelir. STEP kapsamında, “teknoloji kullanıcıları” en uygun “teknoloji tedarikçileri” ile eşleşip, bire bir çalışma dönemine girerek birlikte bir ‘Çözüm Dosyası’ oluşturur. Oluşturulan çözüm dosyaları TÜSİAD’ın, değerli iş insanları ve akademisyenlerden oluşturduğu jüriye sunulur. Yapılan sunumlar jüri tarafından değerlendirilerek projelerin başarı sağladığı alanlar belirlenir. Bu sürecin sonunda oluşacak başarı hikayeleri “Sanayide Dijital Dönüşüm Başarı Hikayeleri Töreni”nde kamuoyuyla paylaşılır.

Bir cevap yazın