Türkiye gündemine oturan kritik oylamada dikkat çeken detay

Okunma Zamanı:1 Dakika, 30 Saniye

Borçlanma maddesi oylandığı sırada bir MHP’li meclis üyesinin yüzünü kapatması dikkatlerden kaçmadı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın işçi alacakları ve bayram öncesi işçilere ödenecek maaşların ödenmesi için sunduğu teklif AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. O anlarda bir MHP’linin yüzünü kapatması dikkat çekti.

Tele1.com.tr dikkat çeken bu detayı yakaladı ve “MHP’li üye utançla yüzünü kapattı” notunu düşerek haberi duyurdu.

Mali kriz içindeki belediyenin borçlanma teklifinin AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmesini değerlendiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Bu tavır aslında bize karşı değil, Adana halkına karşı yapılmış bir tavırdır. Bizi çalıştırmamaya, belediyeyi tıkamaya yöneliktir. Bu borçların çoğu zaten Hüseyin Sözlü döneminden kalan işçi alacakları, konulan temlikler, taahhütler ve alınan kredilerin ödemesini kapsıyordu. Çünkü geçmişteki taahhütler bizi de kapsıyor” dedi.

İŞÇİ MAAŞLARI YARIM ÖDENEBİLECEK

Yeniçağ’ın haberine göre oylama sonrası yönetimi başkan vekiline devrederek meclisi terk eden Zeydan Karalar, borçlanma talebinin reddedilmesi nedeniyle yaklaşan Kurban Bayramı öncesi işçi maaşlarının ancak yarısının ödenebileceğini de kaydederek, “Durumu Adana halkı değerlendirecektir” diye konuştu.

Karalar, “Yapılan borçlanma bizim borcumuz değil Hüseyin Sözlü’nün taahhüt ettiği temlik, taahhüt ve alınan kredilerin ödemeleri ve işçi alacakları. Bu tavır net biçimde bizi çalıştırmamaya yönelik bir tavırdır. Bir önceki dönemin taahhüdü bizi de bağlar biz onları ödemeye çalışıyoruz. Bizi çalıştırmaya değil belediyeyi tıkamaya yönelik bir tavırdır, bunun takdirini halk yapacaktır” dedi.

KARALAR: BUNA TAMAH EDENLER ÇOK UTANACAK

Konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından da açıklama yapan Karalar, “Geçmiş dönemden 4,5 milyar TL borçla devraldığımız Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, bayram öncesi işçi maaş ve ikramiyelerini ödemek için istediğimiz borçlanma yetkisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Hiçbir siyaset emek hakkından kutsal değil. Şart olsun ki, Adana bu engeli de aşacak ve buna tamah edenler çok utanacak” dedi.

Kaynak: https://tele1.com.tr/adanada-akp-mhp-oylariyla-isciler-bayrama-maassiz-giriyor-75088/

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

Cumhur İttifakı reddetti, B planıyla işçileri mutlu etti

Cts Ağu 10 , 2019
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, borçlanma reddedilince ASKİ’den borç alıp işçiye maaş ve bayram ikramiyesi ödedi. Perşembe günü gerçekleşen meclis oturumunda belediye işçilerinin maaş ve alacakalarının da ödeneceği borçlanma yetkisi Cumhur İttifakı’nın blok oylarıyla reddilmişti. Bunun üzerine belediyeyi ve ASKİ’yi tasarruf devrine sokan Başkan Karalar B planını hızlıca devreye […]