Tufanbeyli'de sürgün ve imtiyaz iddiaları -

Tufanbeyli’de sürgün ve imtiyaz iddiaları


İtirazlı ve yeniden sayılan seçim sonucunda Tufanbeyli Belediye Başkanlığı’na seçilen Av. Remzi Ergü’nün göreve gelir gelmez yaptığı uygulamalar dikkat çekti.


13 bin seçmeni bulunan Adana’nın en uzak kırsal ilçesi Tufanbeyli’de seçmen 31 Mart’ta seçmen sandığa gitmiş, geçerli 11 bin 130 oy kullanılmış ve sadece 45 oy farkla Cumhur İttifakı adayı Av. Remzi Ergü seçimi kazanmıştı. İtirazlar sonucu fark ise 34’e inse de CHP’nin tam kanunsuzluk itirazları YSK tarafından reddedilmiş ve seçim itirazlarla sonuçlanmıştı.


Henüz sayım sürerken belediye hoparlörlerinden seçimi kazandıklarına dair anons yaptırması ile seçim gecesi dikkat çeken Ergü’nün ikinci dönem göreve başlar başlamaz hayata geçirdiği bazı uygulamalar da şimdiden kamuoyunda tartışılmaya başlandı.


Tufanbeyli seçimlerinde CHP’nin yetkili avukatı olarak görev alan Sarıçam Belediye Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz, kendilerine ulaşan bazı iddiaları gündeme getirdi.


Ergü’nün mevcut çalışanlar arasında kendisine oy vermediğini düşündüğü işçileri işken çıkardığı, memurları ise alanları olmayan birimlere “siyasi sürgün” niteliğinde geçici görevlere atadığı iddia ediliyor. Bu iddiaları araştırdıklarını, gerekirse birebir görüşmelerle meclis üyeleri vasıtasıyla konuyu meclis gündeme getirilmesi adına çalışma yürüteceklerini kaydeden Korkmaz, “Tufanbeyli gibi halkın iradesinin başa baş tecelli ettiği az seçmenli bil ilçede kimsenin toplumsal barışı bozmaya hakkı yok. Sayın başkana da buradan sesleniyorum. Lütfen toplumsal barış ve huzura katkı koyacak bir yönetim anlayışıyla demokrasinin gereğini yapın” dedi.


İŞÇİ VE MEMUR MAAŞLARI
Türkiye’de belediyelerin genel tablosundan Tufanbeyli’nin de payını aldığını hatırlatan Avukat İsmail Korkmaz, “İktidar partisine mensup bir belediye olmasına rağmen mali durumu iyi yönetilemediği ortaya koyuyor.
Toplam 16 memuru olan belediye Mayıs ve Haziran aylarında yarım maaş yatırabildi. Mevsimlik ve taşeron işçilerin de maaşları yarım yatırıldı. Haziran’da tam gecikme oldu. Bunlar kendi partililerinden de tepki alıyor. Ancak ne hikmetse başkanın yardımcısı Oktay Çiper’in maaşı her ay tam yatıyor ” diye konuştu.


HESAPLAR HACİZ VE BLOKELİ
Tufenbeyli’de böyle imtiyazlı bir yönetim anlayışına ve sınıfsal ayrıma karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Korkmaz, mali duruma ilişkin de dikkat çeken bilgiler verdi. Korkmaz, başkanın makam aracının hacizli, kamu yararı olan hesaplar dışındaki tüm hesap ve gelirlerinde haciz ve blokeler olduğunu kaydederek, “Tufanbeyli’nin gözden uzak ve gönülden ırak olduğunu kimse düşünmesin. Tufanbeyli gönlümüzün en özel yerindedir. Bir an önce kamu çıkarı ve toplumsal uzlaşı içeren mali ve siyasi politikalarla şeffaf bir yerel yönetim anlayışını kurgulaması için Başkan Av. Remzi Ergü’ye buradan çağrı yapıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın