Tartışmalı ödül töreninin ardından ÇGC’den ‘’Süleyman Kozuva’’ açıklaması -

Tartışmalı ödül töreninin ardından ÇGC’den ‘’Süleyman Kozuva’’ açıklaması

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği basın yarışmasının ödül töreninde, bir gün önce ’’Adana Havalimanı kapatılmalı’’ diyen Müteahhit Süleyman Kozuva’ya ödül verilmesi tartışmalara neden olmuş, ödül alan gazetecilere bıçak hediye edilmesi de tepki görmüştü.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu eleştirilerin ardından bugün bir açıklama yaptı. Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada, Çukurova Bölgesel Havalimanı müteahhiti Süleyman Kozuva’ya ödülün Trakyalı gazetecilerin Adana ve Mersin’e ziyaretine destek olduğu için verildiği ifade edidi.

BUÇAĞI VALİLİK KÜLTÜR HEDİYESİ OLARAK VERMİŞ

ÇGC’nin açıklamasında eleştirilerin odağı olan diğer bir konu ile ilgili de açıklama yer aldı. Gecede ödül alan gazetecilere hediye edilen bıçağın ‘’Tapan Çakısı’’ olduğu ve Adana Valiliği tarafından hediye edildiği kaydedildi.

ÇGC’nin verdiği ödülü ve bıçak hediyesi eleştirileri getiren gazetecilerin de ’’yalan, iftira ve suç’’ gibi ifadelerle itham edildiği açıklamanın tamamı şöyle:

‘’Çukurova Gazeteciler Cemiyeti basın yarışması ödül töreni sonrası bazı yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında yer alan; gazetecilik ahlâk ve ilkelerine aykırı hatta linç derecesine varan haber ve paylaşımlar nedeniyle açıklama gereği duyuldu.

Gazetecinin görevi; doğru ve tarafsız haber yapması, 5N 1K kurallarına uyarak, haber ve yorumlarında karşı tarafın da düşüncelerini alıp hakkaniyet ölçülerinde değerlendirmelerde bulunmasıdır. Kaynağını araştırmadan, soruşturmadan yapılan yalan haber, iftira ve suçtur, vebali vardır. 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun programı kapsamında, geçen ay yönetim kurulundan ve bölge il ve ilçelerden bazı meslektaşlarımızla Tekirdağ’da düzenlenen etkinliğe katıldık. Tekirdağ Gazeteciler Cemiyeti başkanı ve meslektaşlarımızı da kentimizin tanıtımı ve mesleki kaynaşma nedeniyle Adana’ya davet ettik. Bunun üzerine kardeş cemiyet protokolü imzalamak üzere Mersin’e geleceklerini öğrendik.

Tekirdağlı iş insanı Süleyman Kozuva’nın desteği ile Mersin’e gidecek heyeti Adana’da ÇGC Basın Yarışması Ödül Gecesi’ne davet ettik. Tekirdağlı meslektaşlarımızın ve cemiyet yönetiminin Adana ve Mersin’deki cemiyet ve gazetecilerle işbirliği sağlaması ile yeni projeler gerçekleştirmesine katkısı açısından Süleyman Kozuva’ya da plaket verdik. Eleştirildiği gibi, havaalanının kapatılmasıyla ilgili sözlerinden sonra verilmemiştir. 

Kaldı ki, ödül töreninden önce Trakya kafilesi ile ilk karşılaştığımızda sayın Kozuva’ya Şakirpaşa Havaalanı’nın bölgenin ihtiyacı olduğunu, faaliyetlerine devam etmesi gerektiğini, Mersin, Hatay ve Gaziantep havaalanlarında meydana gelen olumsuzluklarda her zaman Adana’nın devreye girdiğini söyledim. O da bana takdirin hükümete ait olduğunu ifade etti.

Plaketi sanki onun açıklamasının ardından vermişiz gibi bir algı yaratmak bir gazetecinin kullandığı kalemine de onuruna ve haysiyetine de yakışmaz. Meslek ahlak ve ilkeleriyle de bağdaşmaz. Bu sezon Adana Demirspor’a sponsor olan, hatta bazı basın kuruluşlarınca da ödüllendirilen Süleyman Kozuva’nın, cemiyetimiz ile gayri ahlakî ilişkilendirilmesi yargısız infazdır. 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmaması konusundaki tarafı, düşünceleri ve kararlılığı kamuoyunca bilinmektedir. Hükümet yetkililerini ve siyasetçileri de bu konuda defalarca duyarlı olmaya davet ettik.

Ödül töreninde hediye edilen bıçak konusuna gelirsek: bu ödül Adana Valiliği tarafından ‘kültür varlığı’ olarak takdir edilmiştir. Hediye olarak bölgemizin simgelerinden TAPAN ÇAKISI’nın verildiği törende bunu suiistimal ederek konuyu cinayetlerle ilişkilendirmek, hem hediyeyi veren Adana Valiliğine hem de basın ahlakına karşı saygısızlıktır. 

Bilgi sahibi olmadan, araştırmadan, muhataplarına sormadan yersiz haber ve haksız eleştiriler yapmak son derece üzücüdür. Eleştiri sahibinin de kendisine saygısızlığıdır. Bu, haksızlık ve tek taraflı yayıncılık aymazlığıdır. Haber ve yorumlarda karşı tarafın düşüncelerini alıp hakkaniyet ölçülerinde değerlendirmelerde bulunmak gazeteci için topluma karşı bir sorumluluk olduğu kadar, yazanın ahlak yapısının da bir göstergesidir. Saygılarımızla”

Bir cevap yazın