Tarımda ihracat 2 kat ithalat 4 kat arttı

Seyhan Ziraat Odası tarımda ihracatın iki kat arttığını buna karşın ithalatın 4 kat artmış gösterdiğini açıkladı

Okunma Zamanı:1 Dakika, 24 Saniye

Seyhan Ziraat Odası tarımda ithalat ve ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, Ülkemizde 2000 yılında 92 milyon dekar alanda buğday ekimi yapılırken, 2019 yılına gelindiğinde buğday ekim alanları 20 milyon dekar azalarak 72 milyon dekara kadar  gerilediğini söyledi.

2002 ile 2018 yılları arasındaki 16 yılda 3 milyon 379 bin hektar tarım arazisinin amaç dışı kullanımı ile tarım dışına çıkarıldığına dikkat çeken incefikir, Kaybedilen 3 milyon 379 bin hektar tarım arazisinin yaklaşık 2,5 milyon hektarının tarla bitkilerine ait olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“2002 yılında tarım ihracatı ve ithalatı arasındaki fark neredeyse yok denecek düzeyde iken giderek ithalat lehine açılmıştır. TUİK verilerine göre, 2002 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolar olan tarım ihracatı 2019 yılında 4,8 milyar dolara çıkarken, ithalatı ise yaklaşık 1,7 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıkmıştır. Yani tarım ihracatı 2 kat artarken ithalatı 4 kat artmıştır.”

TARIM ALANLARININ %68.6’SI SULANAMIYOR

A wheat field, fresh crop of wheat.

Stratejik bir ürün olan buğdayda üretim azalırken ithalatın her yıl artış gösterdiğini belirten İncefikir, bu olumsuz durumun en önemli iki gerekçesinin girdi maliyetlerinin artışı ve sulanamayan alanlar olduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Girdi fiyatları ürün fiyatlarına göre daha yüksek oranlarda artmıştır. Bunun sonucunda 1 kg buğday ile 2003 yılında 0,24 lt mazot, 1,05 kg gübre alınırken 2018 yılında 0,17 lt mazot, 0,60 kg gübre alınabilmiştir. Benzer bir durum mısır, pamuk gibi birçok üründe görülmektedir.

Sulamanın tarımsal verimliği artırdığı bilinen bir gerçekliktir. Ancak Türkiye’deki toplam tarım alanlarının %68.6’sı, ekili tahıl ve diğer bitkisel ürün alanlarının %65.3’ü sulanmıyor. Türkiye’deki tarım alanlarının %71’ini tahılların oluşturduğu göz önüne alındığında bu ciddi bir sorundur.”

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

Emniyet Müdürü Aktaş'tan ÇGC'ye ziyaret

Paz Oca 12 , 2020
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Adana İl Emniyet MüdürüZafer Aktaş, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir veYönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarette; Başkan Cafer Esendemir, MaliSekreter Mutlu Mete, Yönetim Kurulu Üyeleri  Süreyya Uri, SefaSaygıdeğer ve Hüseyin Arat  yeraldı. Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Adana’da […]