Sözlü'nün 1 milyar 652 milyona yapacağı projeyi Zeydan Karalar 311 milyon liraya bitirecek -

Sözlü’nün 1 milyar 652 milyona yapacağı projeyi Zeydan Karalar 311 milyon liraya bitirecek

Yedigöze’den 1 milyar 652 milyon liraya su getirilmesi planlanırken, aynı işi Zeydan Karalar 311 milyon liraya yapıyor.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı. Zeydan Karalar’ın basın toplantısının artçı depremleri sürerken, henüz Hüseyin Sözlü’den milyonlarla ifade edilen kaynak israfına ilişkin bir açıklama gelmedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ konulu basın toplantısında, kurumun geçmişte uğratıldığı zararı ve geride kalan 4 aylık sürede gerçekleşen kazanımlarla ilgili bilgi verdi. Karalar, göreve geldikleri andan günümüze kadar ASKİ’ye 160 milyon lira kazandırdıklarını açıklamıştı.

Ulusal medyanın da manşetten gördüğü yerine getirilmeyen projelere harcanan milyonların yanısıra dikkat çeken bir detay da sadece bir proje ile Adana’nın cebinde kalan 1 milyar liranın üzerinde kaynaktı.

O projenin adı Yedi Göze İçme Suyu Projesi’ydi. Sözlü seçime kısa bir süre kala temel atma töreni düzenlemiş, açılışa götürülen ASKİ personellerinin olduğu araç ciddi bir kaza atlatmış ve facianın kıyısından dönülmüştü.

YEDİGÖZE İÇME SUYU PROJESİ YENİLENDİ VE ADANALININ 1 MİLYAR 350 MİLYON LİRASI KORUNDU

Bir önceki yönetimin bazı merkez ilçelere ve köylere su götürmek için içme suyu ihalesine çıktığını ve ilk ihale bedelinin 311 milyon lira olduğunu söyledi. İşin yüzde yirmisi tamamlandığında, paranın da bittiğini kaydeden Başkan Zeydan Karalar, “Yedigöze’den su getirmek için yapılan eski projeye devam etseydik, ancak 1 milyar 652 milyon lira harcayarak tamamlayabilecektik.  Bunun yerine yeni bir proje hazırladık ve yeni bir proje ile aynı işi toplamda 285 milyon liraya bitireceğiz. Böylece halkın yaklaşık 1 milyar 350 milyon lirası korunmuş, tasarruf edilmiş olacak” diye konuştu.

Ulusal ve uluslararası kredilerden yararlanmak için de çok sayıda proje hazırladıklarını ileten Başkan Zeydan Karalar, her türlü zorluğu yenip, başarılı olacakları mesajını verdi.

Sadece bir projenin yenilenmesiyle 1 milyar liranın üzerinde tasarruf eden Adana Büyükşehir Belediyesi’nde gözler ASKİ’nin ardından belediyenin ana hesaplarında yapılacak incelemeye çevrildi.

Bir cevap yazın