Zeydan Karalar Altın Koza'ya tarihi ayıba dur dedi -

Zeydan Karalar Altın Koza’ya tarihi ayıba dur dedi

Siyasi bir kararla adı Adana Film Festivali olarak değiştirilen ve toplumsal belleği yok sayılan festival bu yıl tarihsel misyonu ile Altın Koza Film Festivali olarak yapılacak.

Geçtiğimiz dönem onlarca yıllık tarihi misyonu ve belleği yok sayılarak “Adana’nın tanıtımında daha etkili olacak” gibi basit bir gerekçeyle toplumsal bellek hiçe sayılarak ismi değiştirilen Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl Altın Koza AŞ yönetimin kararıyla yeniden eski ismiyle düzenlenecek.

KARARI MENDERES SAMANCILAR DUYURDU

Kararı Altın Koza Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Adanalı sanatçı Menderes Samancılar duyurdu. Sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Samancılar, “festival bu yıl yönetim kurulu kararı ile Altın Koza Film Festivali olarak düzenlenecek” dedi.

İMZA KAMPANYASI DÜZENLENMİŞTİ

Festivalin isim değişikliği kararı sinema emekçileri, aydınlar ve gazetecilerden de tepki görmüştü. Sözlü yönetimine karşı gazeteciler keskin bir ses çıkarmasa da gazeteci Armağan Kabaklı bir imza kampanyası başlatmış, “Topluksal bellek yok edilemez. Tarihi ayıba dur de” çağrısıyla aydınları ve sinema emekçilerini sorumluluk almaya davet etmişti.

Yüzlerce imza toplanmasına ve yerel ile ulusal tepkilere rağmen yönetim geri adım atmamıştı.

Zeydan Karalar katıldığı canlı yayında bu konuya ilişkin sorulan soruya festivalin tarihi adıyla devam etmesinden yana tavır koymuş, CHP’nin büyükşehir belediyesini kazanması halinde festivali eski ismiyle düzenleyeceklerini söylemişti.

Eski yönetim Altın Koza Film Festivali'nin ismini değiştirdiğinde imza kampanyası başlatarak şehrin aydınlarına,…

Armağan Kabaklı paylaştı: 30 Haziran 2019 Pazar

Bir cevap yazın