Okunma Zamanı:3 Dakika, 3 Saniye

Adana merkez Yüreğir ilçesindeki Ali Hocalı Mahallesi’nde 75 yıl önce yapılan Köklüce İlkokulu, okul müdiresi Songül Parlak ve köy muhtarının çabaları ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle eğitime yakışır bir hale getirildi. Okuldaki sınıflara klima takılırken, interneti bağlandı ve çevre düzenlemesi ile çatı onarımı gibi birçok iyileştirme yapıldı.

“ÇOCUKLARIMIZ BİZİM GELECEĞİMİZ”
Her şeyin çocukların temiz ortamda eğitim görmesi için yaptıklarını vurgulayan Okul Müdürü Songül Parlak, 1946 yılında yapılan Köklüce Köyü İlkokulu’nu Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bir çok biriminin desteğiyle harabeden eğitime yakışır bir hale getirmesini sağladı. Parlak, “Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bizler onlara en iyi eğitimi verip, ülkemize yararlı bireyler yetiştirmeliyiz” dedi. Müdür Songül,bahçe düzenlemesi için Adana Büyükşehir Belediyesi’nden destek aldığını anlattı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DESTEK VERDİ
Parlak, “Belediye Meclis Üyesi Sedat Gül ve Adana Büyükşehir Belediyemiz bize çok destek oldular. Okulumuzun çevre çitleri yapıldı. Bahçede stabilize halde çocuklar düşüp yaralanabiliyordu. Bahçemize asfalt döküldü, banklar yeşil çit okulumuzun çehresini değiştirdi. Okulumuzun sınıfları fayans döşendi her sınıfımıza klimalar taktırdık. Bu çalışmalarda muhtarımız Aziz Sarı’nın da büyük yardımları oldu” diye konuştu.
Köklüce Köyü İlkokulu Müdürü Songül Parlak daha sonra şöyle devam etti:

“OKULUMUZUN ELİNİ-YÜZÜNÜ TEMİZE ÇIKARDIK”
“Okulumuzda 250 civarında öğrencimiz okuyor, öğrencilerimizin yüzde 90’nı bizim mahallede ikamet ediyor. Alihocalı, Yukarı Çiçekli, Çimento Yolu dediğimiz alandan bizim okula taşımalı eğitime ortaokul için geliyorlar. Onun dışında ilkokulun hepsi bizim öğrencilerimiz. Bir de Çimento Yolu civarından ilkokul için yine taşımalı öğrencilerimiz geliyor. Camili’ye gidemeyenlerin sınırı da burası. Ne yazık ki ana sınıfında taşımalı yok, inşallah bir gün bir karar alınırda onlar da taşımalı olur. Çünkü,Alihocalı’da, Yukarı Çiçekli’de ana sınıfı yok, olan tek okul bizimki. O öğrencilerimizi de veliler kendi çabalarıyla bizim okula getirmek zorunda kalıyor çocukları. Ama veli kendi imkanlarıyla getiriyor çocuğunu, yoksa taşımalı eğitime tabii olsalar servisle okula gidip-gelecek çocuklarımız. Okula ara verilmemiş, eğitime devam edilmiş. Sonrasında ekleme yapıla, yapıla eğitime devam edilmiş. İlk bina 1946 yapımı, ilkokul olarak yapılmış. Buradaki büyük bina 1950-1960 yılları arasında yapılmış. Sonrasında bakmışlar burada eğitim-öğretim devam ediyor bir lojman yapmışlar. Arkasından da bir 8-10 yıl kadar önce iki tane prefabrik bina yapılmış. İki tane prefabrik sınıfımız var.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ DE DESTEK VERDİ”
Ben buraya ilk tayin olduğumda bakanlıktan 2 tane konteynır sınıf istedim, çünkü sınıfımız yetersizdi ve yemekhanemiz yoktu. Çocuklarımız dışarıda yemek yiyorlardı, sağ olsun İlçe Milli Eğitim Müdürü de destek verdi. Biz de başvurularımızı yaptık, okulumuza 2 tane konteynır sınıf kazandırdık. Şu an sınıf eksiğimiz yok. Tamirat-tadilat işlerini de sağ olsunlar Büyükşehir Belediyemiz bütün yükün altına girdi. Okulumuzun elini-yüzünü temize çıkardık.

“AÇILIŞINI ZEYDAN BAŞKANIMIZIN YAPMASI İSTENİYOR”
Benim burada daha 2. yılım dolmadı, geldiğim günden beri muhtarımızla uğraşıp duruyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanımızın açılışını yapmasına velilerimiz çok hevesli ve istekliler. Okulumuzun öncesi-sonrası fotoğrafları var bende, gerçekten okulumuzun durumu çok kötüydü. Sağ olsunlar Büyükşehir Belediyemiz burada çok önemli işler yaptı, hiç de geri çevirmedi bizleri. Öğrencilerimizi belirli bir dönem şehir içine göndermişler, mesela 2. sınıf mevcudumuz 13 kişi. 1. sınıf öğrenci mevcudumuz 25 kişi. Okulumuz güzelleştikçe, öğrenci sayımız arttı. Okulda bir şeyler yenilendikçe, güzelleştikçe köylümüz de istiyor ki çocuğumu tabii yakın okula göndereyim. Çocuğum gözümün önünde olsun deyip, en yakın okula gönderiyor çocuklarını. Giderek de okulumuzun popülasyonu artıyor.

“OKULUMUZU AYAĞA KALDIRDIK”
Ana sınıfından 8’inci sınıfa kadar ilkokulve ortaokul eğitimi var.Köklüce köyü İlkokulunda210 öğrenci eğitim alıyor 14 öğretmen emek veriyor. Bütün sınıflar projeksiyon ve internet ile donatıldı.16 güvenlik kamerası ile korunuyorTemiz okul belgesi aldı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından takdir belgesi ile ödüllendirildi. Müdür Parlak, “Milli Eğitim Bakanlığımız, Adana Valiliğimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile okulumuzu güzelleştirdik. Tabi Adana Büyükşehir ve Yüreğir Belediyelerinin ilgili birimlerinin, okulumuza verdikleri hizmetler için de teşekkür ediyoruz.”

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın