Soçi'de tarihi Suriye mütabakatı -

Soçi’de tarihi Suriye mütabakatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentindeki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor. Toplantıda konuşan Erdoğan, “Tarihi bir mutabakata imza attık. Buna göre Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir güce izin vermeyecektir.” açıklamasını yaptı.

Politikyol.com

Soçi’deki zirvenin ardından Erdoğan ile Putin ortak basın toplantısı gerçekleştiriyor.

Putin’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

– Türkiye’nin güvenlik endişelerini anladığını söyleyen Putin “Suriye hükümetiyle Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılması gerekiyor. Kürtlerin hak ve hukuku ancak bu şekilde savunulabilir” dedi.

– Putin “Çok uzun bir çalışmadan sonra bir karar alındı. Dışişleri bakanlarımız bu kararı anlatacaklar. Bu karar gerçekten çok önemli ve Suriye sınırındaki durumu bir çözüme bağlayacak olan karardır.”

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

– Cumartesi günü trafik kazasında hayatını kaybeden Akkuyu nükleer santralinde çalışan 2 Rus vatandaşı için taziyelerimiz sunuyorum. Yine aynı gün Krasnoyark’ta yaşamını yitiren 15 Rus vatandaşı için başsağlığı diliyorum:

– Ekonomi alanında milli paralarla ticaretin artırılmasına ilişkin bir anlaşmayı kısa süre önce imzalamıştık.

– S-400’lerle ilgili teslimatlar yapılıyor.

– 30 Ekim’de Anayasa Komitesi toplanacak. Beklentimiz gerçek ve kapsamlı bir değişimin önünün açılması.

– İdlib’de nispi bir sukunetin tesis edildiğini görmek memnuniyet verici. Bundan sonraki ana hedefimiz istikrar ortamını güçlendirmek.

– Suriye’nin toprağında gözümüz yok.

– Bir dönem terör ve çatışmayla anılan Suriye toprakları Türkiye’nin çabaları sonucunda huzura kavuştu. Bunu Suriye’nin kuzeyinde de tesis etmek istiyoruz.

– Suriyeli mültecilerin vatan hasretini dindirecek adımları atmamız gerekiyor.

– Tarihi bir mutabakata imza attık. Buna göre Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir güce izin vermeyecektir.

– 150 saatin sonunda Barış Pınarı Harekatının batısında ve doğusunda Türk ve Rus devriyeleri başlayacak.

– YPG’liler bu bölgeden çıkarılacak.

İşte iki ülke arasında imzalanan Suriye mütabakatı

Bir cevap yazın