Sarıçam'da mülteci kampının atıkları dereye aktı ekim alanları tehlikede -

Sarıçam’da mülteci kampının atıkları dereye aktı ekim alanları tehlikede

Olayı Sarıçam Belediye Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz ortaya çıkardı. Mülteci kampının atıklarının ayçiçeği tarlalarından geçen derenin üzerinde oluşturduğu kir tabakası fotoğraflarda açıkça görülebiliyor.

Adana’da bulunan mülteci kampının arıtmasından çıkan atıkların ilçedeki bir dereye karıştığı ve çevre kirliliğine yol açtığı iddia edildi. CHP bir dilekçe ile konuyu valiliğe iletti.Türkiye’nin en büyük konteyner kenti olan ve 35 binin üzerinde mülteciyi barındıran Adana’nın Sarıçam ilçesindeki mülteci kampının atıkları Sarıçam’ı büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya getirdi. Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz konuyu valiliğe taşıdı.


DERE ATIK DOLDU, TARIM ALANLARI TEHLİKE ALTINDA
İddiaya göre Buruk Mahallesi’nde kurulu olan Türkiye’nin en büyük konteynır kenti olma statüsünü de elinde bulunduran mülteci kampının arıtmadan çıkan atıkları ilçede bulunan Bolacalı Deresi’ne akıyor. Dereye akan atık dere üzerinde geniş bir atık tabakası oluştururken çevrede bulunan tarım arazilerini ve insan sağlığını da büyük tehdit ile karşı karşıya kalıyor.


VALİLİĞE TAŞINDI
Nüfusu ilk etapta 35 bin olan ancak 40 binin üzerine çıktığı ifade edilen kampın yetersiz altyapı ile oluşturduğu tehlikeyi yerinde inceleyen Sarıçam Belediye Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz, bölge halkı ve muhtarlar ile de görüşerek konunun çevre felaketine dönüşmeden önlem alınması için bir dilekçe ile Adana Valiliği’ne başvurdu.


DOĞA VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR
Kirliliğin oluştuğu bölgeye ulaşım olmadığı ve şikayetler üzerine ayçiçeği tarlalarından geçerek sorunu yerinde gördüklerini ifade eden Avukat Korkmaz, “Bu sorun hem mültecilerin hem de ilçe halkının sağlığını ve tarım alanlarını tehdit ediyor. O yüzden hızlıca valiliğe başvurduk, gerekirse milletvekillerimiz aracılığı ile TBMM’ye taşıyarak takipçisi olacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın