Okunma Zamanı:52 Saniye

23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesi’nde Alevi yurttaşların evleri işaretlenmiş ve evlerin duvarına “Kızılbaş” ifadesi yazılmıştır. 24 Ağustos 2021 Salı günü ise yine Seyhan ilçesine bağlı Ova Mahallesi’nde ikamet eden bazı Alevi yurttaşların evlerine benzer işaretler çizilmiştir.

Türkiye’de yaygınlaşan nefret söylemi, Alevilere yönelik bu tür tehdit içerikli saldırıları yapanların etkili bir soruşturmaya tabi tutulmaması sonucu saldırılar sürmekte ve saldırıları fikir özgürlüğü kapsamında değerlendiren siyasallaşmış yargı kararları da saldırganları cesaretlendirmektedir.

Maraş’ın, Çorum’un, Sivas’ın katillerinin cezalandırılmaması da bunun en büyük göstergesidir. Sivas, Çorum ve Maraş katliamlarının açtığı yaralarla yüzleşilmemiş ve sorumluların cezalandırılmamış olması, topluma karşı işlenen bu nefret suçlarının -evlerin işaretlenmesi- toplumdaki travmanın nüksettirilmesine neden olmaktadır. Alevi yurttaşların Kerbela’nın yasını tuttuğu, aşure lokmalarını barış ve kardeşlik için pay ettiği şu günlerde yapılan bu saldırılar halklarımızı tedirgin etmektedir.

Adana’da yapılan bu saldırıları gerçekleştiren saldırganların derhal bulunup, etkili bir şekilde yargılanmasını bekliyor, saldırıyı bir kez daha en sert biçimde kınıyoruz. 

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın