Orhan Sümer’den 10 Ocak Mesajı

Okunma Zamanı:50 Saniye

Basın, demokrasilerin vazgeçilmez, olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Gazetecilerin baskı altında olduğu, iş güvencesinden ve sendikalaşmadan mahrum kaldığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Nitekim bir ülkede hukukun ve özgürlüklerin en önemli göstergelerinden biri de basın özgürlüğü ve gazetecilerin çalışma koşullarıdır. 

Modern toplumlarda halkın tarafsız kaynaklardan haber alma ve bilgi edinme hakkı, en temel haklar arasında görülmektedir. Bundan dolayı, bu hakkın kullanılmasına vesile olan gazetecilerin, çalışma koşulları özel yasalarla düzenlenmiştir. Türkiye’de de 10 Ocak 1961’de yayınlanan 212 sayılı Basın İş Yasasıyla gazeteciler özlük haklarına kavuşmuştur. 

Tüm otoriter yönetimlerde olduğu gibi Türkiye’de de gazeteciler baskı altında ve iş güvencesinden yoksun olarak çalışmakta. Neredeyse her üç gazeteciden biri işsiz durumda, onlarca gazeteci de cezaevinde. Bu durumda 10 Ocak, gazeteciler için bir kutlama gününden çok bir mücadele günü haline gelmiştir. Bu aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir

Tarafsız, çok sesli ve baskı altında olmayan bir medya sisteminin kurulması, gazetecilerin özgürce mesleklerini yapabilmesi temennisiyle tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

Sinan Meydan Adanalılarla buluşacak

Per Oca 9 , 2020
Tarihçi yazar Sinan Meydan Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş’in ev sahipliğinde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluşacak. Yazdığı kitaplarda tarihi yalanları çürüten Meydan, okurlarıyla bir söyleşi gerçekleştirecek ve ardından da kitaplarını imzalayacak. 10 Ocak saat 19.00’daki etkinliğe katılım çağrısı yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İsa Kayadan, halka […]