Okunma Zamanı:1 Dakika, 26 Saniye

Gazeteci Rıfat Söylemez bu sabah gözlatına alınarak cezaevine sevk edildi.

668 Sayılı KHK ile Adana’da yerel gazetelerin kapatılmasının ardından yerel mahkemenin beraat kararı ile sonuçlanan gazetecilerin yargılandığı davada Yargıtay’ın cezaları onamasının ardından ilk tutuklama gerçekleşti. Gazeteci Rıfat Söylemez, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararı ile sonuçlanan ancak davanın savcısı değiştirildikten sonra İstinaf Mahkemesi tarafından beraat kararı bozularak 2 yıl 1 ay hapis cezasına kararı verdiği davada Yargıtay’ın itirazları redderek cezayı onamasının ardından bu sabah gözaltına alınarak tutuklandı.

NE OLMUŞTU

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Selahattin Sekin’in ihbarcı olduğu davada 13 gazeteci yargılanmış, Zaman Gazeteci Temsilcisi Bilal Öğütçü firar ederken yerel gazeteciler tutuklanmış ardından tutuksuz yargılamalar devam etmişti.

Dosyası ayrılan ve gazeteleri kapatılan gazeteciler için 11. Ağır Ceza Mahkemesi beraat kararı vermiş bu kararın ardından beraat isteyen davanın savcısı değiştirilerek mahkemeye atanan yeni savcının ceza talep etmesine rağmen mahkeme heyetinin verdiği beraat kararı İstinaf Mahkemesi tarafından bozularak 2 yıl 1 ay hapis cezasına hükmedilmişti.

Dosyası ayrılan KHK ile kapatılan Adana Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rıfat Söylemez, KHK ile kapatılan Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Bülent Yardımcı, Adana Medya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Taner Talaş ile sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan Osman Palamut ve Abdurrahim Haklıkul Yargıtay’a itiraz etmişti.

Gazetecilerin itirazını reddeden Yargıtay, İstinaf Mahkemesi’nin “Örgüte üye olmamak ile birlikte örgüt faaliyetlerine destek olmak” iddiasıyla verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası kararını onadı.

Evrakları tamamlanan gazeteci Rıfat Söylemez bu sabah gözaltına alınarak cezaevine konuldu. Söylemez’in 6 ay 21 gün hapis yatacak.

SEVİLAY YILMAN “OLMAZ BÖYLE ADALET” BALIŞIYLA KALEME ALMIŞTI

Gazeteci Sevilay Yılman Rıfat Söylemez’in yargılandığı davayı ve gazetelerin kapatılmasını Habertük’teki köşesinde “Olmaz böyle adalet” başlığıyla kaleme almıştı.

https://www.haberturk.com/yazarlar/sevilay-yilman-2383/2526496-khk-ile-nasil-hayat-karartilmis-net-bir-ornek-daha

Ayrıntılar gelecek…

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın