Muharem İnce Bin Günde Memleket Hareketi’ni ilan etti

Okunma Zamanı:4 Dakika, 39 Saniye

CHP’den ayrılarak parti kuracağı iddiasıyla gündeme gelen Muharrem İnce yaptığı basın açıklamasında ‘1000 günde memleket hareketi’ başlattığını açıkladı.

Muharrem İnce açıklamasında AKP iktidarının yanı sıra CHP’ye yönelik eleştirilerde bulundu. 

Muharrem İnce’nin açıklamasından satır başları şöyle:

Herkes konuştu, bilin de bilmeyen de konuştu. Bir tek Muharrem İnce konuşmadı. Şimdi Muharrem İnce konuşacak.

Türkiye tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 18 yıllık bir iktidar yeni sorunlar eklemiştir. Mühürsüz oy pusulalarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sorunları büyütmüştür. Devlette kurum ve kurallar çökmüştür.

TÜİK gibi MB gibi kurumların bağımsızlığı yok edilmiştir. Din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır. Okul türleri arasındaki ayrımcılık eğitimin niteliğini düşürmüştür. Bu politikalar sonucu zengin toprakların yoksul çocukları haline geldik. Ülkemizde enerji sorunu değil, enerji yönetimi sorunu vardır. Dış politikada gel-gitler yaşayan, savunma sistemlerini kullanamayan, sorunlarını erteleyen bir ülke haline geldik.

Mavi Vatan’da büyük bir zenginlik bulunmaktır. Türkiye’deki muhalefet bu konuda yüksek sesle destek mesajı vermelidir. Bu hakları korumak partiler üstü bir konumla ele alınmalıdır. İşsizliği artıran, ekonomideki memnuniyeti buzdolabı satışına bağlayan bir Cumhurbaşkanı var. Türkiye’yi bu noktaya lider partileri getirmiştir. Hem lider, hem muhalefet sorunu vardır.

CHP tarihinde ilk kez meclis grup başkanvekilleri seçimle göreve gelmiyor, kaldırıldı Genel Başkan atıyor. Kurultaylarımızda 5 dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. Bugün kurultayda CHP Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kadın Kolları Kurulayı’na katılmamıştır. CHP, İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyle kurulmuş bir parti değildir. O nedenle dilekçeyle ayrılınmaz. Ayrılsam bile partiyi kurtarmak için ayrılırım. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki İstanbul’u kurtarmak için Ankara’ya gitmesi gibi.

AKP çökecek ama Türkiye’nin üzerine çökecek. AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor. Türkiye’nin sorunlarını ne tek adam iktidarı ne tek adam muhalefeti çözebilir. Türkiye seçeneksiz değildir. Ecevit’in yüzde 42’si mümkündür hatta yüzde 50+1 de mümkündür. Bizim başlattığımız hareket muhalefet hareketi değildir. Amacımız bir çıkış yolu göstermektir. Türkiye’nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır.

Başlattığımız hareketin adı ‘1000 günde memleket hareketi’dir. Alanında uzman, kafa yoran kişilerden oluşmaktır. ‘Zafer’ hazırlanmaktır. Hareketimizle zafere hazırlanıyoruz. Milletimizin isteklerini vizyonumuzla birlikte hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.

4 Eylül’de Sivas’ta olacağız. Memleket hareketi başlatacağız. 1000 günde Memleket Hareketi’nin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk’tedir. Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır. Bizim hareketimizde asla Atatürk düşmanları olmayacaktır. 

‘Ben gidersem ülke dağılır’ diyenlerle ‘ben gidersem parti dağılır’ diyenlerin ortak noktaları oturdukları koltuklara duyduğu aşk. Hatalarını dışa bağlayanlarla, kendileri gibi düşünmeyenlerle Saray’ın adamı diyerek ihanetle suçlayanlar aynıdır.

Salıdan salıya iktidara ses çıkarmak, kolay yolu seçmek muhalefet olmaktan memnun olmak demektir. AKP çökerken, CHP bir seçenek kurtarıcı bir alternatif rolü görmüyor, CHP sadece bir gözlemci olarak olayı seyrediyor.

Muharrem İnce seçim gecesini anlattı: 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden çıkıp yalan söylememi istediler

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce canlı yayında seçim gecesini anlattı.

İnce, “4 milyon oy çöpe gitti. Erdoğan 1,5 milyon az oy alsaydı seçim 2. Tura kalacaktı. Bana neredeydin diye sonralardan özür diliyorum krizi yönetemedim ama bana veri vermediler. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden çıkıp yalan söylememi istediler” diye konuştu.

İnce’nin açıklamaları şu şekilde:

KAZANMAYAYIM DİYE ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR

‘Seçim gecesi tartışmaları…’ O moralle miting yaptırdılar. Televizyonlarda bir Kemal Bey’in bir benim reklamım. Kemal Bey aday değil ki… Reklamlarımı televizyonlara vermiyorlar. Moralimi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Örgütlere para göndermiyorlar, reklam yapmıyorlar. Ben kazanamayım diye elinden geleni yapıyorlar. Seçim gecesi elimde bilgi yok. Seçim gecesi, ‘Ne yapıyorsunuz’ dedim, bilgi vermiyorlar. İkinci tura kaldı mı kalmadı mı bilmiyorum.

‘NEREDEYDİN’ DİYE SORANLARDAN ÖZÜR DİLİYORUM

13 bin sandıkta CHP’nin gözlemcisi yok, 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana ‘Neredeydin’ diye soranlardan özür diliyorum, krizi kötü yönetmiş olabilirim. Ama bana veri vermediler. Erdoğan 1,3 milyon oy az alsaydı seçim ikinci tura kalacaktır.

Seçim geçti. 60 gün sonra seçim değerlendirme toplantısı yapıyorlar, beni çağırmıyorlar. Parti seçimi tartışıyor, beni davet etmiyorlar.

‘SARAY’A GİDEN CHP’Lİ’ İDDİASI

‘Bir CHP’li saraya gitmiş’. İki gazeteciye dava açtım, genel merkez açamadı. Genel Başkan Yardımcıları’ndan biri mi gitti?

‘Muharrem İnce bu çıkışı bireysel işleri için yapıyor’ diyorlar. ‘CHP iktidara yürürken Muharrem İnce niye böyle yaptı?’ CHP’nin iktidar olması demek, CHP Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanı olmasıdır. Erdoğan’ın eski arkadaşını Cumhurbaşkanı yapmak nasıl bir iktidar? Bizim Genel Başkanın öyle bir iddiası yok ki… Öyle bir iddiası yoksa CHP’nin iktidara yürüdüğü hayaldir. CHP iktidara yürüyormuş da ben engel oluyormuşum…

KÜRTLERİ YOK SAYAMAZSINIZ

‘CHP yerel seçimlerde başarısız mıydı?’ Hayır, başarılıydık. İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Hatay’ı bize Kürt vatandaşlarımız kazandırdı, HDP’liler kazandırdı. Seçimden sonra CHP, Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür edemedi. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum. Bu başarıyı küçümsemiyorum, adaylarımız iyi bir kampanya yaptı. Kürtleri yok sayamazsınız.

‘Partiyi bölüyorsun.’ Ben Millet İttifakı’nın içindeyim, Cumhur İttifakı’na geçmiyorum. Millet İttifakı’nın içindeysem bırakın bu da ayrı bir umut olsun. Bölme olayı parlamenter sistemde olur. Bu sistemde bölme diye bir şey olmaz.

CHP İÇİNDEKİ RANT BARONLARIDIR

‘Sizi saray mı destekliyor.’ Bunun mantıksızlığını anlatayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce CHP’den 8 puan fazla aldı. HDP’lilerden, İYİ Partililerden, MHP’lilerden, AK Partililerden aldı. Erdoğan’ın oyu AKP ve MHP oyundan daha azdır. Millet İttifakı’nın da içinde olduğuma göre sarayın beni desteklemesi mümkün değildir. ‘Saray destekliyor’ diyen CHP içindeki rant baronlarıdır. Bu bir palavradır.

Yandaş medyaya gelince, bana olan yakınlığınız gözlerimi yaşarttı. Biliyorum ki bir gün memleket hareketi gerçeklerini haykırmaya başladığında ekranlarınızı ve sayfalarınızı kapatacağınızı biliyorum.

Anketler… Memnun değilim. Ben 30,6’yı 50+1 yaparsam memnun olurum. Benim memnuniyetim 50+1’le olurum.

‘Kurultay’da saygısızlık yapıldı, o yüzden parti kuruyor.’ Anlattığınız işler içinde en anlamadığım konu bu. Delegeler arasında oturmak benim için şereftir. Hiç düşünmediğim bir şey.

Biz 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin başladığı yerden başlıyoruz. İkinci büyük açıklamamı Cumhuriyet Bayramı öncesi yapacağım.”

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

CHP'li Sümer'den Öğrencilere ücretsiz bilgisayar talebi

Per Ağu 13 , 2020
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 17 Ağustos’ta yeniden başlayacak uzaktan eğitimin öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği yaratmaması için önerilerde bulundu. Sümer, öğrencilere ücretsiz bilgisayar verilmesini, internet kullanımının ücretsiz olmasını ve online eğitim için reklam içermeyen güvenilir bir yazılım geliştirilmesini istedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen karar […]