Muhammed Bin Zayed yıllar sonra Türkiye’yi ziyaret etti -

Muhammed Bin Zayed yıllar sonra Türkiye’yi ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, 18 Ağustos’ta BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnoun Bin Zayed ile bir araya getiren görüşme, bir nevi iki ülke arasındaki çatlaklıkların ve gergin ilişkilerin yeniden canlandırılmasıydı.

 Türkiye’nin,Birleşik Arap Emirlilkleri’ni(BAE), özellikle Bin Zayed’i ve Suudi Arabistan veliahtı Prens Muhammed Bin Selaman’ı, 15 Temmuz 2016 darbesinin beyni olarak suçlamasından sonra şiddetlenmişti.

Erdoğan ile Tahnoun arasında gerçekleşen görüşmeye dair fazla açıklama yapılmamasına rağmen o dönem Cumhurbaşkanlığı sarayından yapılan açıklamada; iki tarafın, ülkeleri arasındaki ikili ilişkileri görüştüğünü belirtmekle sınırlı kaldı. Ancak Erdoğan yerel televizyon kanallarından birine verdiği röportajda bazı yönlerini ortaya koymuştu.

Yapılan görüşmelerde, Türkiye’deki Emirlik yatırımları ve yatırım alanların hakkında konuşmalar içerdiğinivurgulayıp ülke ilişkilerine yönelik ise ” zaman zaman ülkeler arasında dalgalanmaları, inişleri ve çıkışları olabileceğini ” kabul etmişti. Ayrıca, her iki ülkedeki istihbarat yetkilileri arasındaki son görüşmelerin ilişkileri “belirli bir aşamaya” getirdiğini de ortaya koymuştu.

Daha sonra“ Bölgedeki birçok sorunu gidermek için. Özellikle de bölgenin sorunlarının çözülmesinin önemli taraflar arasında işbirliği ile gerçekleştirileceğine inandığımız için”AbuDhabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile görüşmeler yapılacağını umduğunu ifade etmişti.

Daha önce; bazı kaynaklar “Bin Zayed’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Bin Zayed’in, başta ekonomi ve ikili ilişkiler olmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmek üzere birçok konuyu beraberinde getirdiğini açıklamıştı. Onlardan biri ekonomik alandaki en önemli kalemin, ticari yollarının mesafesini kısaltmak amacıyla Türkiye ile BAE arasında İran’dan geçen bir ticaret yolunun açılmasıyla ilgili olacağını belirtmişti. Yine kaynaklara göre, Bin Zayed, Erdoğan’a Türkiye’nin bu Emirlik-İran-Türkiye eksenine (Şarika-Marsin ekseni) yatırım yapmasının öneminin bir açıklamasını sunacağını ve böylece seferlerin 20 günden 6-8 güne indirilmesini önerilerinin içinde yer vereceği ifade edilmişti.

Geçen Ağustos ayında BAE’deki Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnoun bin Zayed, Türkiye’yi ziyaret ederek Erdoğan ve diğer yetkililerle bir araya geldiğinde, Erdoğan, Şeyh Tahnoun ile görüşmesinin ardından, “Türkiye ile BAE arasındaki ikili ilişkilerde dalgalanmalar olabilir. Bu herhangi iki ülke arasında olabilir ve bu normaldir. Abu Dhabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed.ile de görüşmeyi düşünüyorum” ifade etmişti . O sırada Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın toplantıda BAE’nin yakında ülkesinde büyük yatırımlar yapacağını söylediğini ve BAE’nin Türkiye’de çok ciddi yatırım hedefleri ve planları olduğunu da sözlerine ekleyip yayımlamıştı. Birkaç gün sonra, Bin Zayed, Erdoğan’la bir telefon görüşmesi yaparak: “İkili ilişkileri ve bu ilişkileri iki ülkenin ve dost halklarının ortak çıkarlarına hizmet edecek şekilde güçlendirmenin ve geliştirmenin yolları” konuşulmuştu.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, BAE ile Türkiye arasındaki ilişkiler, birçok bölgesel dosyadaki bakış açılarındaki farklılıklar nedeniyle kötüleşmişti. Özellikle iki ülkenin “Müslüman Kardeşler” ve Libya’daki savaş konusundaki farklı tutumları söz konusuydu.

Bir cevap yazın