“Libya’da askeri yöntem çözüm değil”

Okunma Zamanı:1 Dakika, 28 Saniye

Libya’da son dönemde artan endişe verici askeri gerilim ve 10 Ocak Cumagünü yapılması planlanan Dışişleri Konsey toplantısı ışığında, Trablus çevresi ve diğer bölgelerdeki çatışmaların derhal durdurulması bağlamında taşıdığımız kararlılığı bir defa daha teyit etmek; AB’nin BM arabuluculuk çabalarına ve siyasi müzakerelere hızla geri dönülebilmesine daha fazla nasıl katkıda bulunabileceğini ele almak üzere bugün Brüksel’de bir araya geldik.

AB, Libya krizinde askeri yöntemlerin bir çözüm olmadığına; uzayıp giden bir çatışmanın yalnızca ve yalnızca sıradan insanlara daha fazla acı getireceğine, ayrışmaları daha da alevlendireceğine; bölünme riskini arttıracağına; bölge çapında istikrarsızlığı yaygınlaştıracağına ve terör tehdidini daha da arttıracağına kesin surete inanmaktadır. Bu itibarla düşmanlıklara derhal bir son verilmesi hayati önem taşımaktadır.

Uluslararası toplumun tüm üyelerinin BM silah ambargosuna kati suretle riayet etmesi ve uygulaması gerekmektedir. Devam eden dış müdahaleler, krizi körüklemektedir. 

Libya’daki savaşan taraflar dışarıdan gelen askeri yardımlara ne kadar fazla yaslanırlarsa, Libya’nın egemen kararları üzerinde, ülkenin milli menfaatleri ve bölgesel istikrarın zararına olacak şekilde yersiz etki yaratmaları için dış aktörlere de o kadar fazla imkân tanımış olacaklardır.    

Çatışmayı daha da arttıran anlaşmaların imzalanması veya 12 Aralık 2019 tarihli Avrupa Konseyi kararlarında da altı çizildiği üzere Avrupa’nın menfaatlerinin yanı sıra Libya halkının menfaatlerine aykırı dış müdahaleler için bahane yaratan eylemler gibi tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiğini özellikle vurguladık.

Tam tersine Berlin süreci ve BM arabuluculuk çabaları, tüm Libyalıların ihtiyaçlarını ön plana almakta ve siyasi bir çözüme doğru gerçekçi bir yol haritası çizerek kurumların birleştirilmesi, ülkenin zenginliklerinin eşitlik temelinde dağıtılması gibi temel meselelere yönelik sürdürülebilir çözümler ortaya koymaktadır. 

Libya’daki tüm tarafları kuvvetli bir şekilde, BM öncülüğündeki çabalara samimi bir şekilde sarılmaya ve müzakerelere geri dönmeye çağırıyoruz. 

AB, BM arabuluculuk çabalarını desteklemeye devam edecek ve Berlin’de alınması muhtemel tüm kararların uygulanmasına yardımcı olacaktır.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

Emekliler sevinemedi

Per Oca 9 , 2020
Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanıİyiyürek, emeklilere yansıtılan yüzde 5.49 iye 6.49’luk zam oranının yetersiz kaldığını ifade ederek,” Çarşıda. pazarda yaşanan enflasyonun altında kalan zam miktarıemeklileri sevindiremedi.” dedi.  Türkiye’de sayıları 10 milyonun üzerindeolan emeklilere 2020 yılı için verilen zam oranıemeklileri sevindiremedi. Türkiye Emekliler Derneği(TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, verilenzammın yetersiz kaldığını ifade ederek,” Çarşı vepazarda hissedilen enflasyonun altında kalan zam ne yazık ki hayal kırıklığı yarattı, kimsenin yüzü gülmedi, kimse yürekten sevinemedi.” dedi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilen yüzde 6.49 ilememur emeklilerine verilen yüzde 5.49’luk zam oranınıdeğerlendiren Başkan İyiyürek, yönetim kurulu adınayaptığı açıklamada, özellikle düşük maaş alanyüzbinlerce emeklinin kesesine olumlu bir katkısunmadığını ifade etti. Daha once de yaptıklarıaçıklamalarla emeklinin durumunu anlatmayaçalıştıklarını özellikle de seyyanen zam istediklerini ifadeettiklerini söyleyen İyiyürek, dile getirdikleri intibakyasasının çıkmamasından ötürü de maddi kayıplarınarttığını vurguladı. Her zaman dile getirdikleri intibak yasasının elealınmasını ve acilen hayata geçirilmesi gerektiğini birkez daha anımsatan İyiyürek, şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi 2000 yılı öncesinde yapılan intibak ileemekliler kısmen de olsa rahatladı. Ancak 2000 yılısonrasında emekli olanlar ile 2000 yılı öncesinde emekliolanlar arasında 300 liralık bir fark oluşuyor. İşte 2000 yılı sonrası emekli olanlara intibak uygulandığı taktirdebu gruptaki emekli kardeşlerimiz de kısmen rahatlayacakve aradaki fark kapanacaktır. Hükümetin uyguladğıemekli ikramiyesi, SSK emeklileri için yapılan intibak vekonut edindirme yardımı, evi olmayanlara uygun evimkanı verilmesi emekli ailesini elbette sevindirmiştir, bundan dolayı hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak, intibak yasası 2000 yılı sonrası emekli olanlara da uygulanmalıdır.Burada önemli bir noktayı da hatırlatmakistiyoruz. 2000 yılından sonra emekli olanlar sistemdendoğan düşük maaş bağlama ile maalesef şu anda en fazla1300 lira maaş bağlanması nedeniyle verilen zam düşükücretliye düşük artış getirmiştir. TÜED olarak bunun da önlenmesi amacıyla seyyanen zam talebindebulunmuştuk ki bunun ne kadar önemli olduğu bugün birkez daha ortaya çıkmıştır.  2020 MÜJDE OLSUN Bizler TÜED ailesi olarak 2020 yılının müjdeli bir yılolmasını diliyoruz. Bugün gerçekten de geçcim sıkıntısıhad safhada. Emekliler gönlünce alış veriş yapamıyor.Bakmakla mükellef olduğu oğlu ya da kızı oluyor, ya da torunu oluyor. İşsizlikten ötürü emekliler yaralarınısarmakla meşgul. Bugün hissedilen gerçekenfalasyondan dolayı asgari geçim parasının 2800 lira olduğu hesaplandığında intibakın önemi, seyyanenzammın elzemliği kaçınılmazdır. Bizler hiç olmazsa buyıl istediklerimize kavuşalım ve emekliler gönlünce alışverişini yapsın, torunlarını sevindirsin.”