Koronavirüs günlerinde Adana

Okunma Zamanı:2 Dakika, 29 Saniye

Malum dünyadaki vakalardan çok sonra yüzyüze geldiğimiz pandemi (küresel salgın tehdidi), dünyaya karşı taharet ile övündüğümüz virüsle mücadele direnci ortaya çakardı.

El yüz yıkamakla, abdest aldığımız için “Elhamdülillah” bizi vurmayacağına inanmakla geçen sürede, şeriatla yönetilen Müslüman ülkeleri kırıp geçirince başka bir sınav başladı: Laik Türkiye’nin bilim ile imtihanı.

Ben şahsen bir kaç gündür kişisel tedbirlerimi aldım. Temel ihtiyaçlar dışında kamusal alanlara çıkmıyorum. Ceyhan’da sevgili avukat dostum Volkan Konar ile, Kadir Aydar’ın mazbatasını iptal girişime karşı çekeceğimiz programı özür dileyerek erteledim. Ama yarın sokağa çıkıp, hava koşullarının da kötüleşmediyse Adana’da koronavirüsün günlük yaşama etkisini gözlemlemeye çalışacağım, bir nevi de tarihe not düşmek adına.

Peki genel olarak Adana’da neler oluyor, süreç nasıl seyrediyor?

Dediğim gibi her memleketin olduğu gibi bizim Adana’nın da “bize bir şey olmazcısı” çok. Ancak toplum bilinci genel olarak yüksek. Bunu şehrin kalabalık ve gürültüsü ile şikayet unsuru olan İnönü Parkı ve çevresinin muazzam bir “citta slow” kimliğe bürünmesinden anlayabiliyoruz.

Toplu alanları kapatma yasağına uyan çok. Ama uymayan da var.

Ancak topluma sağlıklı bilgi aktarıldığına ilişkin tam bir mutabakat yok. Çünkü Adanalı kentte vaka olup olmadığını, salgın riskinin ne aşamada olduğunu sadece whatsapp trollemelerine açık, manipülatif mesajlara gebe yöntemlerle öğreniyor.

Gazeteciler hastanelerden aldığı bilgileri paylaşmaktan çekiniyor. Çünkü “halkı paniğe sevk etme” gibi yeni davalarla yüzyüze kalma endişesi yüksek.

Sadece bana ulaşan iddiaların birinde, bir banka personelinin, ailesi umreden dönen güvenlik görevlisi vasıtası ile virüs kaptığı, banka şubesinin kapatıldığı gibi onlarca iddia var.

Özel bir hastanede çalışan arkadaşım muayeneye dahi gelenin olmadığını, randevuların iptal olduğunu söylüyor.

Sağlık Bakanlığı Adana’daki vakalar için Şehir Hastanesi’nin pilot seçildiğini duyurmuştu. Ancak henüz skandallarla gündeme gelmiş olan YÜREĞİR Devlet Hastanesi’nin 7. katının koronavirüs hastaları için revize edilip, karantinaya alındığını yedi düvel biliyor.

Provokatör olup gözaltına alınmak istemiyorum ama hastanedeki vaka sayısına yönelik de ciddi iddialar var. Ancak malumuz olduğu üzere yazamıyorum.

Hangi hastaneye kaç hasta başvurduğu, herhangi bir hastaya tanı konulup konulmadığı, konulduysa vaka sayısının kaç olduğu tamamen karanlık. Hal böyle olunca herkes de kendi çapında birer Sherlock Holmes sendromuna kapıldı.

Vay efendim şöyle bir şey var, şundan duydum, o da bundan duymuş…

Ben böyle zincirleme teyit öteleyen iddialara asla inanmam. Ancak resmî ve açık kaynaklar güvenli bilgi aktarmayınca tam bir bilgi kirliliği hakim.

İddiaların büyük çoğunluğu ise Yüreğir Devlet Hastanesi’nden yayılıyor. Son iddia ise yabancı uyruklu bir hastanın karantinaya alınmadığı ve hastanede öksürüp aksırarak etrafa virüs saçtığı.

İddia 5 Ocak Gazetesi’nde yer aldı. Buradan sonra ise trajikomik bir hal aldı.

İddia yalanlanmadı. Peki ne oldu biliyor musunuz? Haklarındaki türlü iddiaların savcılığa ulaştığı Yüreğir Devlet Hastanesi yönetimi iddiaya ilişkin topluma bilgi vereceğine tüm personele üstü kapalı tehdit mesajı geçti.

Dediğim gibi vaka sayısından, süreç yönetimine kadar çok fazla senaryo dolanıyor Adana’da. Sosyal temas açısından ise tatmin edilir bir önlem aldığı ortada vatandaşın.

Şov peşinde olan bir ikisi hariç belediyeler gerçekten çok ciddi hijyen önlemi aldı. Büyükşehir özellikle toplu taşımada çok titiz davranıyor. En tehlikeli alan biliyorsunuz toplu taşıma.

Genel olarak ise tam bir Bilgi kirliliği hakim. Virüsün Adana’da olup olmadığı konusundaki gizlilik perdesi, tüm kent sakinlerini tezviratlara kulak kabartır hale getiriyor.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın