Cumhuriyet ideali... -

Borçlarını ödemekte zorlanan kurumdan, belediyeye borç verip Cumhur İttifakı’nın kıskacından kurtaran kuruma dönüşen ASKİ sürecinin perde arkasından da liyakat ve bir başarı öyküsü çıktı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın görevi devralmasının ardından kısa süre içerisinde belediyeye bağlı iştiraklerde de performans ve tasarruf dikkat çekiyor.

Bunun en büyük örneklerinden birisi de Adana Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’nde (ASKİ) yaşandı.

ASKİ’nin, Adana’nın yakın tarihindeki gelirleriyle Adana Büyükşehir Belediyesi’ne borç verip mahsuplaşan kurum imajı Hüseyin Sözlü döneminde rafa kalkmıştı.

Zira ASKİ uzun vadeli kredilerle dışarıya borçlanmış, belediyeye kaynak aktarmak bir tarafa kendi borçlarını ve personel maaşlarını vadesinde ödeyemez duruma gelmişti.

Müteahhitler için, hakedişler için başkanın kapısı aşındırılan, belediye bürokrasisinden “tanıdık” devreye sokulmadan; bunlar yapılsa dahi saatlerce ASKi koridorlarında muhatapla görüşüp “yalvar yakar” ödeme yaptırmak için izahatte bulunmadan yürümeyen bir sürece…

Personel için ise önceden “maaşlar gününde ödeniyor” gerekçesiyle siyasi yakınlara ASKİ’ye geçiş için sorti yapılan, zamanında yatan maaş için maaşının düşmesine razı gelinen bir iklimden, bir hafta önceden “maaşlar yatacak mı?” diye kaygıların iş barışını bozduğu bir sürece evrilmişti…

Hem çalışanların hem de ASKİ ile iş yapan müteahhitlerin mali çöküntü ve idari başarısızlık yüzünden yaşanan kriz dönemi kısa sürede liyakatlı ve dinamik kadroları iş başına getiren Zeydan Karalar’ın politikalarıyla pozitif bir görünüme döndü.

Borçlarını ve personel maaşlarını ödeyemeyen ASKİ’den, yeniden kâr eden ve belediyeye mali kaynak aktaran ASKİ tablosu, geçtiğimiz bayramdan önce Cumhur İttifakı’nın borçlanma üzerinden geliştirdiği siyasi kıskaçta Zeydan Karalar’ın elini rahatlattı.

Cumhur İttifakı’nın siyasi rövanşizmle meclisten geçirmediği borçlanmanın ardından belediye ASKİ’den aldığı borç ile hem işçi maaşlarını ödedi hem de bayram ikramiyesi vererek belediye tarihinde ilk “emekçi odaklı” iş barışını sağladı.

Aslında bu Adana’daki zihniyet değişimi-dönüşümünün ilk dışavurumuydu.

Bir yanda kaynak arayan gerçek problemler varken, bir yanda heba edilen milyonlardan kamu değil belirli bir zümre besleniyordu.

Aslında tavşadan şapkan çıkarmaya da gerek yoktu. Değişimin uygulayıcıları da sihirbaz değil. Bürokratlar da başka memleketlerden transfer edilmedi. Hepsi sadece kamucu ve halkçı bir siyasi iklimle liyakata yeşil ışık yakan bir düzenin kamuoyu desteğiyle cesaret buluyor…

Yani mesele sadece politik iktidarın ne istediği, ideolojik olarak vizyonuyla ilgili…

İşte bu tasarruf, şeffaflık ve kamu ile halkın çıkarını kollayan, likayat ile ilkesel bakışın cesaret bulduğu politikaları yürüten yine liyakatlı ve genç bir ekip var…

Bunlardan birisi de yoksul bir mahallede doğup büyüdükten sonra koltuğa siyasi önermelerle değil başarı hikayesiyle gelen Mali Hizmetler Daire Başkanı Ümit Aygül. Aygül, Adana’da başlayan dönüşüm süreci adına iyi okunması gereken bir örnek.

Sözlü’nün içinden çıkılmaz bir hal alan ASKİ’ye önce belediyeden Mustafa Hakan Arslan’ı, ardından da Aliye Arslankaçıran’ı atasa da genel politikalar büroktratların süreçte rol oynamasına mani olmuştu.

Çünkü kuralları politik iklim belirlerse, bürokratlar çare üretemez. Çünkü Sayın Sözlü bunu maharet gibi anlatsa da aslında bugünkü başarıyı yakalayan da kendi döneminde var olan bürokratlar. Sürecin ekopolitiği değişince aynı kadrolardan bakın nasıl başarı öyküleri çıkıyor…

Zeydan Karalar’ın önünü açtığı ve iklimi oluşturduğu kamu çıkarına süreç genç, dünyayı okuyabilen ve gayretli bürokratların da dokunuşlarına imkan sağlıyor.

1984 doğumlu Ümit Aygül de genç olduğu kadar bu başarı hikayesinin, Adana’da egemen olan liyakat ikliminin önemli bir unsuru. Aile yaşamı, yaşama bakış açısı ve kişisel yaşam biçimi ile Adana’da arzulanan “idealist” yapılanma ile örtüşüyor.

Peki kim bu Ümit Aygül?

Nereden ve nasıl geldi?

Hamilikart ve siyasi torpilli mi? Hayır! Okumaya devam edin…

İlk ve orta öğrenimini Eski Bey Mahallesi’nde tamamlayan bir Adanalı. Yoksullukla, açmazlarla örülmüş bir yaşamın içine doğuyor. Ama koşullara boyun eğmeyip, bir pencere açıyor dışarıya.

Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yerel Yönetimler bölümü ve Kamu Yönetimi bölümünde önlisans ve lisansını yapıyor.

Üniversiteyi bitirmek öyle kolay da olmuyor. Detay vermeyelim ama belki de burun kıvıracağınız işler yaparak çıkarıyor öğrenim masraflarını ve mezun oluyor.

Yetinmiyor, çünkü yokluğa, yoksullğa karşı cumhuriyetin cesaretlendirdiği ideallere sıkı sıkı tutunmuş bir kere…

Ardından 2015 yılında Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Anabilim dalını derece ile bitiriyor. Yoksul bir mahallenin başarıya odaklı bir sakini olan genç Ümit, ardından KPSS’ye giriyor ve nüfus müdürlüğüne atanıyor…

Tarikatların cirit attığı ve yandaşların kollandığı, gariban çocuklarının geleceklerinin çalındığı o dönemden bahsediyor. İşte cumhuriyet ideali bilgiyle çiğneyip atıyor engelleri…

Ardından ASKİ’ye geçiyor…

Şimdi sıkı durun…

Çoğu insanın koltuğa oturduğunda tanıdığı Ümit Aygül’ün ASKİ’de bugün geldiği noktanın öyküsü veznedarlık ile başlıyor.

Ardından görevlerindeki başarısı onu Tahsilat Şube Müdürlüğü’ne sonra da Muhasebe Şube Müdürlüğü’ne taşıyor.

Adana’nın güneyinde yoksul bir mahallede yazılmaya başlanan başarı öyküsünün yolu ardından Zeydan Karalar’ın Adana için biçtiği kalkınma ve tasarruf öyküsü ile kesişiyor.

Yani Aygül koltuğa hamilikartla değil kararlı ve tutarlı bir yaşam öyküsüyle geliyor.

ASKİ’nin sadece üst katını değil, altını da üstünü de iyi biliyor.

Ümit Aygül’ün hikayesi aslında hepimiz gibi.

Hepimizin de arzu ettiği başarıyı onurlandıran bir siyasal sürecin işaret fişeği, fotoğrafı…

Adana’nın ihtiyacı olan da cumhuriyet idealine, başarı öykülerine, liyakata, hak edene görevi teslim eden eko-politik bir dönüşüm.

Halk istedi, değişim başladı… Önünde durup zamana yenilmek de ayak uydurmak da bizim elimizde…

Zeydan Karalar bir isimdir…

Adana’nın sarılacağı, kendimizi güvende hissedeceğimiz, umudu büyüteceğimiz ise onunla gelen; cumhuriyet idealini, başarıyı öykülerini, liyakatı; yani, Ümit Aygül’leri yüreklendiren iklimdir…

Adananediyor.com | Analiz

1 thought on “Cumhuriyet ideali…

  1. Sayin adana büyük şehir belediye baskanimiz zeydan karalar yaptigi isabetli atama ile karaya oturan gemiyi açık sulara taşıyan mali işler daire baskani ÜMÜT aygül ile basarisina başarı katmıştır bunun gibi atamalarin devamini temenni ediyorum

Bir cevap yazın