Karalar sosyal devlet kuramını öğretiyor

Okunma Zamanı:1 Dakika, 44 Saniye

Doğan Çelikten | Konuk yazar

Beldetaş AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Milli Antrenör

Yakın tarihte Dünyamızı saran, Sosyal ve Ekonomik hayatı durduran Covid-19 Virüsü tüm insanlığı tehdit etmeye devam ediyor.

Güncel verilere göre Dünya genelinde 1 Milyon civarında insana bulaşan,40 Bin civarı insanın hayatını kaybetmesine sebep olan virüs, ülkemizde maalesef 168 vatandaşımızın hayatına mal oldu, 10 Bin’den fazla vatandaşımız da pozitif tanı koyulmanın yanı sıra; virüsten korunmak için evden çıkılmaması uyarısına karşı vatandaşlarımızda ‘‘açlıktan mı yoksa virüsten mi öleceğiz’’ kaygısı oluştu.

Merkezi yönetimin sosyal devlet kuramlarını yerine getiremediğini gören vatandaşlarımız her geçen gün daha karamsar düşünmeye başlıyor.


Evet, Sosyal devlet kuramı dedik. 2. Dünya savaşından sonra ekonomide devletçi politika yerine halkçı politikayı esas almış yönetim tarzı olan Sosyal devlette;ahlaki öz halkın mutluluğunu sağlamaktır.


Bilhassa biyolojik afet yaşadığımız bugünlerde, halkın, Sosyoekonomik durumunun düzeltilmesi ve temel ihtiyaçların karşılanması için toplumsal yaşama kamusal tedbirlerin alınması Sosyal devlet açısından elzem hale gelmiştir.


Ülkemizde elem verici hadiselerin yaşandığı şu günlerde; Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Zeydan Karalar başta olmak üzere tüm CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Sosyal devlet kuramının teorilerini sahada pratiğe döküyor.


Şehrin tamamı gece gündüz demeden dezenfekte ediliyor, salgına karşı halk bilinçlendiriliyor, özel kurulan Belediye personel ekibi tarafından 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları yerinde karşılanıyor.


Bu kadarı yetmez diyen Karalar, sosyal medya üzerinden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için günlük egzersiz programı yayınlıyor, halkın motivasyonunu yüksek tutarak Adanalıya musiki dinletisi yaptırıyor.
4 Milyon 394 Bin vatandaşımızın işsiz olduğu Türkiye’de, Covid-19 virüsü için alınan tedbirler neticesinde bu sayı kendini katladı. En fazla işsizin olduğu şehir olan Adana’da, borç batağından alınan bir belediyeden, Covid-19 Virüsü karşı uygulanan tedbirlerden dolayı temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Adanalılara erzak kolisi hazırlayan başkan, 62’lik delikanlı gibi siz güvenle evinizde oturun ben sahadayım diyor.


Virüs doğal mutasyona uğrayarak mı etkisiz hale gelecek, yoksa genetik uzmanlarının yapmış olduğu çalışmalar neticesinde mi etkisizleşecek halen muammalığını koruyor.
Merkezi yönetimin Covid-19 Virüsü nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara karşı yine vatandaştan yardım kampanyası beklemekten öte kamusal tedbirler alması, bu kamusal tedbirleri hukuki norma dönüştürmesi, Sosyal devlet ve Sosyal hukuk devletinin yegane temelidir.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın