İsrail’le BAE arasında barış anlaşması

Okunma Zamanı:1 Dakika, 24 Saniye

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’le Birleşik Arap Emirlikleri’nin ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaştığını açıkladı. ABD’nin arabuluculuğunda yapılan anlaşma, İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya almasını ve BAE ile normalleşmeyi öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin tamamen normalleşmesini öngören bir barış anlaşması sağlandığını duyurdu. Anlaşma, İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya alması karşılığında BAE ile diplomatik ilişkilerinin normalleşmesini öngörüyor.

Trump, üç ülkenin anlaşmaya ilişkin ortak açıklamasını da paylaştı. Açıklamada, üç ülkenin ‘İsrail ile BAE arasındaki ilişkilerin tam olarak normalleşmesi üzerinde anlaştığı’ belirtiliyor. Anlaşmadan ‘tarihi’ diye söz edilirken, iki ülkeden heyetlerin önümüzdeki günlerde yatırım, turizm, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon ve başka meseleler üzerine ikili anlaşmalar imzalayacağı bilgisi veriliyor. İsrail ile BAE’nin kısa süre içinde karşılıklı elçilik açacağı da belirtiliyor.

Anlaşmaya, yoğun görüşmelerin ardından bugün Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Abu Dabi veliaht prensi Şeyh Muhammed bin Zayed arasında yapılan telefon görüşmesinde varıldığı da gelen bilgiler arasında.

VELİAHT PRENS: İSRAİL’İN İLHAKI DURDURMASI KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

Netanyahu’nın bugün bir basın toplantısı düzenleyeceği açıklanırken, BAE Veliaht Prensi Muhammed Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.

‘FİLİSTİN HALKININ GÜÇLÜ BİR DESTEKÇİYİZ’

BAE’nin ABD elçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımdaysa, anlaşmanın iki devletli çözüme bağlı olduğu belirtildi; “Birleşik Arap Emirlikleri Filistin halkının her zaman güçlü bir destekçisidir” ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: gazeteduvar

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

DSÖ: Dünya genelindeki okulların yüzde 43'ünde el yıkama imkanı yok

Cum Ağu 14 , 2020
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, dünya genelindeki okulların yüzde 43’ünde el yıkama imkanının bulunmamasının okulların yeniden açılmasının önündeki en büyük engel olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelerden bazı bakanlar ve diplomatlara video konferans yoluyla hitap etti. Covid-19 mücadelede el hijyeninin hayati öneme sahip […]