İsmail Korkmaz gündeme getirmişti, TBMM'ye taşındı -

İsmail Korkmaz gündeme getirmişti, TBMM’ye taşındı

Sarıçam Belediyesi’nin Millet İttifakı Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz’ın gündeme getirdiği Sarıçam’daki “konternır kent” olarak bilinen mülteci kampının yarattığı çevre kirliliği sorunu iki ayrı soru önergesi ile TBMM’ye taşındı.

Adana’nın Sarıçam İlçesi’nde resmi rakamlarla 35 bin Suriyeli’nin barındığı mülteci kampının arıtma sorunundan ortaya çıkan kirlilik sorununu CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ve HDP Adana Mileltvekili Kemal Peköz tarafından iki ayrı soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Meclis Üyesi İsmail Korkmaz’ın Adana Vailiği’ne verdiği dilekçenin ardından CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çevre Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Kampın atıklarının Sarıçam’ı büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya bıraktığını ve endişeye neden olduğunu kaydeden Bulut, kampın arıtmadan çıkan atıklarının ilçede bulunan Bolcalı Deresi’nde aktığını, derenin üzerinde geniş bir atık tabakası oluşturduğunu, çevrede bulunan tarım arazilerini ve insan sağlığını tehdit eder hale geldiğini bildirdi.

ÖNLEM ALINSIN

Mülteci kampının ilk etapta 35 bin olan nüfusunun 40 binin üzerine çıkması sonucu evsel atık ve pis suların toplandığı arıtma tesisinin yetersiz kaldığı yönünde iddialar olduğunu da kaydeden Bulut,  çevre kirliliğinin boyutları artmadan önlem alınmasını istedi.

ARAŞTIRMA BAŞLATILDI MI?

CHP’li Bulut Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Kirlilikle iddialarıyla ilgili Bakanlığınız tarafından herhangi bir araştırma başlatılmış mıdır?

-Atıkların çevreye ve insan sağlığına etkisi araştırılmış mıdır?

NE GİBİ ÖNLEMLER ALINACAK?

-Sarıçam’daki kirlilik çevre felaketine dönüşmeden ne gibi önlemler alınacaktır?

-Mülteci kampında kaç kişi kalmaktadır? Mülteci kampının ilk etapta 35 bin olan nüfusunun 40 binin üzerine çıkması sonucu altyapının yetersiz kaldığı iddiası doğru mudur?

PEKÖZ DEREYİ MECLİSE TAŞIDI

Sarıçam Belediye Meclis Üyesi İsmail Korkmaz’ın gündeme getirdiği konuyu HDP Adana milletvekili Kemal Peköz, Türkiye Büyük millet Meclisi’ne taşıdı. Peköz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Adana’nın Sarıçam ilçesi (eski) Buruk mahallesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük konteyner kenti olarak 35 binin üzerinde sığınmacıyı barındıran Adana Sarıçam Konaklama Merkezi’nin arıtmasından çıkan atıkların Bolacalı Deresi’ne aktığını söyledi. Peköz, “İddialara göre; dereye akan atık, dere üzerinde geniş bir atık tabakası oluşturmakta ve çevrede bulunan tarım arazilerini ve insan sağlığını tehlikeye atmaktadır” dedi.

İŞTE O SORULAR

Peköz, bakanın yanıtlaması istemiyle şu sorulara sordu: “Sarıçam ilçesinde bulunan konaklama merkezinin kapasitesi kaç kişidir? Merkezde şu anda kaç kişi barınmaktadır ve bu kişilerin yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır? Konaklama merkezinin içerisinde bulunan arıtma tesisinin yeterli olmadığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bunun kampta barınan sığınmacıların sağlığını nasıl etkilemektedir? Konaklama merkezinde bulunan arıtma tesisinden tahliye edilen su ve katı atıkların Bolacalı Deresi ve civarında çevre kirliliğine neden olduğu iddiası doğru mudur? Söz konusu iddia ile ilgili Bakanlığınızın başlattığı bir araştırma başlatılmış mıdır?”

1 thought on “İsmail Korkmaz gündeme getirmişti, TBMM’ye taşındı

Bir cevap yazın