İsmail Koncuk: Haksız yere kod 29'la işçiye iftira atanlara cezai yaptırım getirilmeli -

İsmail Koncuk: Haksız yere kod 29’la işçiye iftira atanlara cezai yaptırım getirilmeli

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Pandemi döneminde işten çıkarmanın yasak olmasına rağmen işverenler; iş akdi feshedilen işçinin çıkarılma nedeni olarak, mesai, bildirim ve kıdem tazminatlarından kaçınmak için Kod 29 yani “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller (davranışlar)” maddesi üzerinden SGK’ya bildirimde bulunduğuna şahit olmaktayız.” dedi.

“Gayesi evine ekmek götürmek olan işçinin, işveren tarafından üzerine aleni olarak atılan “iftiranın” önüne geçmek için Kod 29’u istismar eden işveren ile ilgili yeni ceza yaptırımları getirmeyi düşünüyor musunuz?” diyerek soru önergesi yazdığını belirtti.

Koncuk, Pandemi süreciyle birlikte işten çıkarılmanın yasaklanmasının ardından işverenler, kendilerini korumak için işçileri Kod 29’la işten çıkarması, işçinin yeniden iş bulmasını zorlaştırıyor. Yasağı bu yöntemle delen işverenlere avantaj sağlayan bu maddenin pandemi döneminde yürürlükten geçici olarak kaldırılması veya bu maddeye göre işten çıkarılan işçinin en kısa sürede işe dönmesi için bir değişikliğe gidilmesi yönünde çalışma ivedilikle yapılması gerektiğini dile getirerek konunun takipçisi olacağını ifade etti.

Bir cevap yazın