Okunma Zamanı:1 Dakika, 27 Saniye

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (İMKON) çimento fiyatlarındaki fahiş zamlar sonrası girişimlerinin sonuçsuz kaldığının altını çizerek sektörün iş durdurma ve boykot kararını açıkladı. AYAMDER eski Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, artan maliyetler doğrultusunda sektörün kaçınılmaz sona geldiğini söyledi.

Çimento fiyatlarındaki enflasyon oranlarından yüksek zamların ve tekelci fiyat uygulamasının kabul edilemez olduğunu ve sektörü sürdürülemez hale getiren fiyat artışlarına karşı girişimlerinin sonuçsuz kaldığını duyuran İMKON, iş bırakma ve boykot kararı açıklayacaklarını duyurdu. İMKON Genel Sekreteri Alaattin Çakır imzasıyla paylaşılan duyuruda

Duyuruda inşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarının başta Ticaret Bakanı ve diğer bakanlara defaten aktardıklarını ifade eden İMKON olumlu netice alamadıklarını belirtti. Özellikle çimento fiyatlarında yaşanan tekelci fiyat uygulamasının ve keyfiyete bağlı zamların bardağı taşıran son damla olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“BAŞKA ÇAREMİZ KALMADI”

“İnşaat sektörü olarak son çare ve en demokratik hakkımız olan iş bırakma ve boykot hakkımızı Anadolu’daki dernek ve üyelerimizin önceki taleplerini ülke yaşanan yangın ve sel baskınları gibi doğal afetlerle mücadele ettiği günlerde baskı aracı olarak kullanmayı uygun bulmadık ve yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen sabrettik. Ancak sosyal medya ve basın üzerinden mücadelemize devam ederek özellikle çimento sektörünün fahiş zamları geri çekmesi yolunda çalışmalarımıza çimento sektörü yeni zamla karşılık vererek Türkiye inşaat sektörüne iş bırakma ve boykot dışında seçenek bırakmamıştır” denildi.

VURSAVUŞ: KAÇINILMAZ SONA GELDİK

AYAMDER eski Başkanı, Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Fidan Vursavuş da kararın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Vursavuş inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinde lokomotif görevi gördüğünü ve sektörün çimento fiyatlarındaki maliyet artışı ile birlikte diğer girdi maliyetlerindeki artış ile durma noktasına geldiğini kaydetti. İnşaat sektörünün durması ile çok sayıda alt sektörünün de etkilendiğini, üretim ve istihdamda ciddi sorunlar yaşanacağını kaydetti. Vursavuş kararı “kaçınılmaz son” olarak niteledi ve sektörün taleplerine kayıtsız kalınmaması gerektiğini kaydetti.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın