HDP’li Kemal Peköz çocuk işçiler için soru önergesi verdi

Okunma Zamanı:53 Saniye

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) açıkladığı verilere göre dünyada 73 milyonu tehlikeli işlerde olmak üzere toplam 152 milyon çocuk çalıştırılmaktadır. Türkiye 1932 yılından beri ILO üyesi olmasına ve ILO’nun hazırladığı birçok sözleşmeye imza atmasına rağmen TÜİK verilerine göre Türkiye’de 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısının en az 720 bin olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye henüz ILO’nun çocuk işçiliğine dair eylem planına dair bir açıklama da yapmamıştır.
182 sayılı sözleşmeye göre; kölelik, zorla çalıştırma ve insan ticareti dahil olmak üzere en kötü çocuk işçiliğinin yasaklanıp ortadan kaldırılması, çocukların silahlı çatışma, fuhuş, pornografi ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde ve tehlikeli işlerde kullanılmasının yasaklanması öngörülmektedir.

Bu bağlamda;

Türkiye’de kaç çocuk işçi çalıştırılmaktadır? Çocuk işçilerin yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre dağılımları nasıldır?
Çocuk işçilerin çalıştıkları sektörlere ve iş kollarına göre dağılımları nasıldır?
Bakanlığınızın çocuk işçiler ile ilgili çalışmaları var mıdır?
Bakanlığınızın çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar nelerdir?
Son 5 yılda çocuk işçi sayısında nasıl bir değişim gözlenmiştir?
ILO’nun çocuk işçiliğine dair eylem planına dair bir açıklama neden yapılmamıştır? Yapılması planlanmakta mıdır?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

Vali Elban'dan bağımlılıkla mücadelede kararlılık vurgusu

Çar Ağu 12 , 2020
Adana Valisi Süleyman Elban, Adana’da bağımlılık yapan maddelerin üretim, satış ve kullanımını sıfırlamak için çalışacaklarını söyledi.Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Süleyman Elban, başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya; Cumhuriyet Başsavcı Vekili Atilla Rahimi, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü […]