Oya Tekin'in seçim koordinasyon merkezi halay ve burçaklarla açıldı

CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Av. Oya Tekin’in Ziyapaşa Bulvarı’ndaki Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi coşkulu bir katılım ile açıldı.

 Oya Tekin'in seçim koordinasyon merkezi halay ve burçaklarla açıldı
 Oya Tekin'in seçim koordinasyon merkezi halay ve burçaklarla açıldı
+7
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Oya Tekin’in Ziyapaşa Bulvarı’ndaki Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi görkemli ve coşkulu bir şekilde açıldı. Tekin buradaki konuşmasında, “Üreterek, paylaşarak, eşit, adil ve şeffaf bir anlayışla şehri birlikte yönetmek için, Seyhan'da daha mutlu bir yaşam kurmak için yola çıktık” dedi. Yapılan diğer konuşmalarda ise Adana’nın tarihinde ilk kez bir kadın belediye başkanı seçmiş olacağına vurgu yapıldı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Adana Milletvekilleri Dr. Müzeyyen Şevkin, Ayhan Barut, Orhan Sümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar, CHP İl Başkanı Doç. Dr. Anıl Tanburoğlu, Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan, CHP eski milletvekilleri ve örgüt yöneticileri, CHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Emrah Kozay, meclis üyeleri ve adayları, muhtarlar, STK’lar ve derneklerin çok sayıda temsilcisi, parti üyeleri, kadın örgütleri temsilcileri ile yurttaşların katıldığı açılışta, kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

Saygı duruşuna davet sırasında, makamında katledilen Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Samet Güdük ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Bugün aramızda partinin öz evladı, içimizden biri, Seyhan’ın asi çocuğu, Adana Demirspor’da coşkunun adı adı olan kardeşimizi anarak programı başlatmak istedik. Onu alçakça katledenler bilsinler ki burada hepimiz Samet’iz, hepimiz Samet gibi Seyhan’ın asi çocuklarıyız. Ve Samet’e söz veriyoruz; Seyhan’ı mutlaka biz kazanacağız.” Platforma burçak ile çıkan genç bir kızın ardından, Başkan Adayı Oya Tekin ve kadınlar yakalarında burçak takılı halde Seyhanlıları selamladı. Tekin burçak demetini Milletvekili Müzeyyen Şevkin’e sundu ve ardından Şevkin halka hitaben yaptığı konuşmada “Seyhan’ı mutlaka kazanacağız” dedi.

 

SEYHAN'DA DAHA MUTLU BİR YAŞAM KURMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Oya Tekin, “İşi gücü Seyhan olan, bu güneşin altında terleyip, ekmeğini bu topraklarda kazanan, haksızlıklara, yoksulluğa, adaletsizliğe karşı dimdik duran hemşerilerim” diye başladığı konuşmasında şunları söyledi;

“Kadınlar, çocuklar… Güç bela denkleştirdiği yol parasıyla Mıdık’tan, Dağlıoğlu’ndan, Döşeme’den, Fevzipaşa’dan, Yalmanlı’dan Gülbahçesi’nden gelip; mücadelemize ortak olan emekçiler hoş geldiniz! İtaatin değil, liyakatin kazanması için mücadele eden, Cumhuriyetimizin koruyucusu genç kardeşlerim Sizler de hoş geldiniz, bizlere güç verdiniz, var olun. Çocuklarına yedirdiği her helal lokmayı, gözleri yaşlı izleyen; yağmurda çamurda, güneşin altında… Durmadan yorulmadan dünyayı yaratan eller, emekçi kardeşlerim. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Sizler de hoş geldiniz. Ve tabii ki, sevgili yol arkadaşlarım. Baskılara, engellere aldırmadan, bu şehrin her sokağında, gelecek güzel günler için çabalayan yoldaşlarım…

 

BİRLİKTE YÖNETMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Adını asırlardır özgürce akan, çevresine yaşam ve bereket getiren Seyhan nehrinden alan ilçemiz, her daim barışın ve bolluğun adresi olmuştur. Ama bu gün barışımızı kavgaya çevirip, emeğimizi yoksulluğa mahkum etmeye çalışanlar var. Emekliler, kadınlar, gençler masraf olur korkusuyla sokağa adım atmaktan çekinir olmuş. Yüzlerce çocuğumuz yeterli gıdaya ulaşamıyor, okula aç gidip, aç dönüyor. Kadınlar iş hayatından uzaklaştırılmaya; evlere, şiddete ve yoksulluğa mahkum edilmeye çalışılıyor. Halkımızın vergileri, imtiyazlı zümrelere peşkeş çekiliyor. Onlar haksızca zenginleşirken, halk her yeni güne daha yoksul uyanıyor. İşte bizim kavgamız belediye seçimlerini kazanmaktan öte, bu adaletsiz düzeni yıkıp eşit, adil, şeffaf ve hakça bir düzen kurmak içindir."

"1 NİSAN'DA KAZANAN SADECE OYA TEKİN OLMAYACAK"

Konuşmasını sürdüren Oya Tekin, 1 Nisan sabahında kazananın sadece kendisi olmayacağını ifade ederek, dezavanajlı grupların da seçimi kazanacağını belirterek şuifadeleri kullandı:

"1 Nisan sabahı, güneş doğduğunda, kazanan sadece Oya Tekin olmayacak. Bugüne kadar şiddete uğradığında sesini duyuracak kimseyi bulamayan kadınlarımız kazanacak. Siyasi görüşü, etnik kimliği, inancı, mezhebi, cinsiyeti yüzünden dışlanan, yaşadığı şehrin yönetiminde söz hakkı tanınmayanlar kazanacak. Bu bereketli toprakları, alınlarının teriyle sulayan emekçiler kazanacak. Çocuğunu beslemekte, evinin kirasını ödemekte, yuvasını yaşatmakta zorlanan anne babaların zaferi olacak bu.

 1 Nisan sabahı, eğitimleri, liyakatleriyle hayatlarını kazanmak için çırpınan gençlerimizin zaferini kutlayacağız.1 Nisan’da doğan güneşi hep birlikte kucaklayacağız. Portakal kokulu sokaklarda yeniden halaylar çekip, yeniden türküler söyleyeceğiz. Birlikte halkçı, katılımcı, çevreci, şeffaf ve sosyal belediyecilik nasıl olur, tüm dünyaya göstereceğiz!

YENİ VE ŞEFFAF BİR SEYHAN VAADİ

Belediye hizmetlerinden her yurttaşımız eşit şekilde yararlanacak. Mahalle mahalle, neyin nasıl yapılacağına birlikte karar vereceğiz. Sokaklarımız, meydanlarımız, caddelerimiz yeniden kültür ve sanatın ışığıyla aydınlanacak. İmkansızlıklardan ötürü yeteneklerini sergileyemeyen gençlerimize her türlü desteği sağlayacağız. İçimizdeki yeni Yaşar Kemallerin, Muzaffer Ezgü’lerin, Abidin Dino’ların, Suna Kan’ların, kaybolup gitmesine izin vermeyeceğiz. Şiddetin olmadığı, çevre dostu, sokakların neşe ve sevinçle dolup taştığı bir Seyhan için yola çıktık. Seyhan’da hiçbir etnik kimlik, dini inanç, mezhep, sosyal sınıf ayrımcılığa maruz kalmayacak. Katılımcı bütçe anlayışıyla Seyhanlılar, her bir kuruşunun nereye, nasıl harcanacağına kendisi karar verecek, her kuruşun hesabını sorabilecekler.

Seçildiğimiz taktirde Adana ilk kez, seçilmiş bir kadın belediye başkanına kavuşacak. Ve bu zafer, kadının var olma mücadelesinde payı olan herkesin zaferi, herkesin bayramı olacak. Kadınlarımızı özgürleştirmek, önüne konan engelleri kaldırmak için gereken ne varsa hayata geçireceğiz. Kreşlerin sayısını, niteliğini arttıracak, kadın istihdamını teşvik etmek için ne gerekiyorsa yapacağız.

 

Şimdi soruyorum sevgili Seyhanlılar…

1 Nisan sabahı, doğan güneşi birlikte selamlamaya hazır mısınız? Seyhan’ın her sokağına, her caddesine, her meydanına baharı getirmeye hazır mısınız? Omuz omuza zafer türküleri söylemeye, halaylar çekip barış içinde geleceğe umutla bakmaya hazır mısınız?Ben de; yağmurda sizlerle ıslanmaya, en kötü günde bile sizlerin sesi olmaya, sevincinize de hüznünüze de ortak olmaya hazırım.”

 “İşimiz gücümüz Seyhan” sloganıyla konuşmasını tamamlayan Tekin gerçekleştirilen açılışın ardından kadınlarla birlikte halay çekti.

 

26 Şub 2024 - 12:17 Adana/ Seyhan- Politik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.