Adana’dan Özak işçileri için dayanışma çağrısı yapıldı

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Adana’da Özak Tekstil’in üretim yaptığı Levi’s mağazasının bulunduğu Optimum AVM önünde basın açıklaması yaparak işçilerin direnişine destek verdi. İşçiler ve emekçiler sendikal haklarını kullanmak ve insanca koşullarda çalışmak için direnişte olan Özak Tekstil işçilerinin yaşadığı hukuksuzluğa tepki gösterdi.

İŞÇİLER BİRLEŞİRSE HİÇ BİR PATRON KARŞISINDA DURAMAZ”

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Adana’da Özak Tekstil’in üretim yaptığı Levi’s mağazasının bulunduğu Optimum AVM önünde basın açıklaması yaparak işçilerin direnişine destek verdi. İşçiler ve emekçiler sendikal haklarını kullanmak ve insanca koşullarda çalışmak için direnişte olan Özak Tekstil işçilerinin yaşadığı hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Açıklamaya KESK Adana Şubeler Platformu, Haber Sen ve Adana Çevre Platformu, Emek Partisi ve Türkiye İşçi Partisi yöneticilerinin katıldı. Açıklamada sendika yöneticilerinin göz altına alınması ve bu sabah yüzlerce jandarma ve TOMA eşliğinde  işçilerin göz altına alınması da protesto edildi.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Özak Tekstil fabrikasında işçiler işletmelerinde yetkili olan Öz İplik İş Sendikası’ndan istifa ederek BİRTEK-SEN’de örgütlendi. Sendika işyerinde çoğunluğu sağladı ancak patron ve Öz İplik İş Sendikası yöneticileri tarafından işçilere yönelik sendikadan istifa etme baskısı başladı. BİRTEK-SEN üyesi bir kadın işçinin işten atılması sonrası işçilerin bir kısmı 17 gün önce üretimi durdurarak direniş başlattı. Fabrikaya jandarmanın yığınak yaparak işçileri göz altına alması üzerine içeride çalışan işçiler de direnişe katıldı.

BİRTEK-SEN adına basın açıklamasını okuyan Mine Bulucu, Levi’s ve Özak’ın üretim yaptığı diğer firmalara seslenerek “Özak başta Levi’s olmak üzere uluslararası firmalara üretim yapmaktadır. Kimse bu suça ortak olammalıdır” dedi. İşçilere de seslenen Bulucu, “İşçiler bir araya gelirse birlik olursa hiçi bir patron karşısında duramaz” dedi.

PATRON SARI SENDİKA İŞBİRLİĞİ İLE SENDİKAL HAKLAR AYAKLAR ALTINA ALINDI

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Özak Tekstil fabrikasında işçilerin kendileri ve tüm işçilerin geleceği için 17 gündür direndiğini ifade eden Bulucu, “Patron ve sarı sendika iş birliğiyle işçilerin Anayasal hakkı olan sendikaya üye olma, sendika seçme hakları yasalar çiğnenircesine engellenmek istemiş ve sendikamıza üye olan işçiler işten çıkarılmış, işçiler üzerinde baskı hat safhaya varmıştır” dedi.

Mesaiye kalma zorunluluğu, kadın işçilere yönelik hakaret ve tacizler, yoğun çalışma temposu, düşük ücretler gibi sorunların işçilerin sendika değiştirme nedenlerinden sadece bir kaçı olduğunu dile getiren Bulucu, patronun yaptığı “Ben sendikaya işçiler adına aidat ödüyorum. Daha işçiye ne hak vereceğim. Sendikayla anlaşmamız da aldığı aidat karşılığında işçileri kontrol etmek” açıklamasının Öz İplik İş patron ilişkisinin özeti olduğunu ifade etti.

İŞÇİLER VE SENDİKACILAR HALA GÖZ ALTINDA”

17 gündür Urfa Valiliği’nin patronun söylediklerini uygular gibi fabrika önünde ve şehir meydanlarında direnen işçilere ve sendikalarına yönelik baskısının devam ettiğini dile getiren Bulucu, “Bu süreçte jandarma işçilerin mücadelesini engellemek için bir kaç kez biber gazlı, coplu saldırılar düzenlemiş, müftülük bölgedeki camiye işçilerin girmesini yasaklamış ve göz altılar yaşanmıştır. Genel Başkanımız Mehmet Türkmen’in de içlerinde bulunduğu 4’ü sendikacı 4’ü işçi 8 arkadaşımız halen gözaltında tutulmakta, bugün mahkemeye çıkarılması beklenmektedir” dedi.

ÖZAK İŞÇİLERİ TÜM İŞÇİLERİN İNSANCA YAŞAM TALEPLERİNİN SESİ OLDULAR”

Tüm bu baskı ve yasaklamaların mücadelelerini geriletmediğini ifade eden Bulcu, “İlk günlerde direnişe mesafeli duran Özak Tekstil işçilerini de etkiledi ve şu an tüm işçiler birlikte mücadele ediyorlar. Adana’da Levi’s mağazası önünden sesleniyoruz. Devlet teşvikleriyle kısa süre içerisinde çok büyük karlar elde eden, işçilerin eti, kemiği, emeği üzerinden inşa edilen Özak Tekstil başta Levi’s olmak üzere uluslararası firmalara üretim yapmaktadır. Kimse bu suça ortak olmamalıdır. İşçiler bir araya gelirse birlik olursa hiçi bir patron onun karşısında duramaz. Özak işçilerinin 17 gündür bütün baskı ve saldırılara karşı direnmesi de bunun ispatıdır. Özak tekstil işçileri tüm ülkedeki tekstil işçilerinin insanca çalışma ve yaşama taleplerinin sesi oldular” dedi.

TÜM İŞÇİLERİ EMEKÇİLERİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Özak tekstil işçileri kazandığında bütün tekstil işçilerinin kazanacağını dile getiren Bulucu, “Onun için yapmamız gereken bulunduğumuz her yerde Özak işçilerinin sesine ses katmak, onların mücadelesinin kazanması için dayanışmada bulunmak. İşçilerin hakları tanınmalı, baskı son bulmalı ve sendikamız tanınmalıdır. Tüm işçi ve emekçileri, şehrimizdeki sendika ve odaları Özak Tekstil işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

16 Ara 2023 - 12:54 Adana- Sivil Toplum


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.