Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ergül Halisçelik, görevinden istifa ederek Çukurova Belediyesi Başkanlığı'na CHP'den aday adayı oldu

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, görevinden istifa ederek Çukurova Belediye Başkanlığı için CHP'dan aday adayı oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

5 Aralık tarihine kadar uzatılan CHP'deki adaylık başvuruları süpriz isimler ve istifalar ile sürüyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine geldiği ilk bünden bu yana kentte liyakatli bürokrasinin sembolü haline genel Doç. Dr. Ergül Halisçelik bugün görevinden istifa ederek Çukurova Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı. Halisçelik Pazartesi günü adaylık başvurusunda bulunacak.

Yayınlanmış 6 kitabı ve sayısız bilimsel makalesi bulun

an Ergül Halisçelik'in ismi Adana kamuoyunda pozitif bürokrasi ve liyakat ile anılırken belediyenin kurumsal dönüşümünde, meclis aritmetiğindeki Cumhur İttifakı üstünlüğüne takılsa da devrim niteliğinde çalışmalara imza attı. Belediyede finansal kalkınma ve sürdürülebilirlik ile planlama konularında disiplinli dönüşüm çabalarıyla bilinen Doç. Dr. Halisçelik, bugün itibariyle adaylık için istifasını resmen sundu.

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ergül Halisçelik, görevinden istifa ederek Çukurova Belediyesi Başkanlığı'na CHP'den aday adayı oldu

https://x.com/ehcelik01/status/1730573681196220536?s=20

RESMİ BAŞVURU PAZARTESİ GÜNÜ

Seçim ekibini kuran ve adaylık görsellerini de paylaşan Halisçelik, 4 Aralık Pazartesi günü CHP İl Başkanlığı'na giderek resmi başvurusunu yapacak. "Dürüst be liyakatlı adımlarla dünyaya açılan Çukurova" sloganıyla seçim kampanyasını yürütecek olan Doç. Dr. Halisçelik'in istifası siyasi kulislerde de heyecan yarattı. Değişim sloganı ile göreve genel CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve ekibinin Çukurova'da bir değişim öngördüğü siyasi kulislerde konuşulanlar arasında. 

İLK AÇIKLAMA

Sosyal medya hesaplarından da gelişmeri paylaşan Doç. Dr. Ergül Halisçelik, paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

"Sevgili Çukurova Halkı, Kıymetli Hemşehrilerim;

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinden istifa ederek, çağdaş yerel yönetim anlayışı çerçevesinde Çukurova’da yaşayan vatandaşlarımızın ortak ihtiyaçlarını karşılamak, her yaş ve grup için daha çağdaş yaşam ortamları yaratmak, ilçemizde yaşayan her vatandaşımızın aidiyetinden gurur duyacakları, dünyada bilinen ve marka değeri olan, yaşam kalitesi en yüksek ilçeler arasında hak ettiği yeri alan bir Çukurova yaratmak vizyonu ile, Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında Cumhuriyet Halk Partimizin bir ferdi olarak, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in öncülüğünde Çukurova Belediye Başkanlığı aday adaylığı için yola çıktığımı, büyük bir heyecan ve mutlulukla sizlerle paylaşmak istedim.

Dünya’ya açılan Çukurova’yı En Yaşanabilir İlçe Yapma Hedefi için, Dürüst ve Liyakatli bir ekiple geliyoruz. İlçemizin kalkınması ve ilerlemesi için sizlerle birlikte çalışma kararlılığımı vurgulamak istiyorum.

Akademik ve bürokratik kariyerim boyunca; Başta Hazine olmak üzere, merkezi hükümet kuruluşları, üniversitelerde edindiğim ulusal ve uluslararası tecrübelerime ek olarak, 4,5 yılı aşkın bir süredir yürüttüğüm Genel Sekreterlik görevimde de yeni deneyimler kazandım. Adana'nın kalkınması için dirençli, sürdürülebilir kent yönetimi bağlamında farklı paydaşlarla işbirliği içinde çalışarak önemli projeleri hayata geçirdik.

Teorik bilgi birikimimi pratik deneyimimle birleştirerek Çukurova'nın daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve gelişmiş bir ilçe olması için, kimseyle çıkar ilişkisine girmeden, her alanda adalet duygusuyla hareket edip, kimseye önyargılı olmadan, kul hakkı yemeden, vicdanımızın sesini de dinleyerek işimizi en iyi şekilde yaparak ve dostlarımızla birlikte sabırla ve fedakârca mücadele etmeye devam edeceğiz.

Tecrübelerimi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır” sözünü şiar edinerek, liyakat esasına dayalı etik değerlerden uzaklaşmadan, adaletli bir şekilde hizmetlerimi doğrudan Çukurova'da yerel sürdürülebilir kalkınma esasıyla sürdürmek ve ilçemizin kalkınması için daha etkin bir rolü, Belediye Başkanı olarak da yansıtmak istiyorum.

Çukurova'nın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek sürdürülebilir kalkınma için etkili projeleri, sizlerin de desteğiyle hayata geçireceğimize tüm kalbimle inanıyorum. İlçemizin zengin kültürel mirasını koruyarak, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan dengeli bir yerelde sürdürülebilir kalkınma sürecini başlatmayı hedefliyorum.

Bu yolda sizlerin desteği ve güveni benim için son derece kıymetli. Sizlerle birlikte Çukurova'yı daha yaşanabilir, daha güzel bir ilçe haline getirmek için var gücümüzle çalışacağız.

Adana’da göreve başladığım günden itibaren, gösterilen ilgi, alaka ve destekler için tüm hemşehrilerime, dostlarıma ve çalışma arkadaşlarıma ve bu zorlu süreçte her zaman desteklerini hissettiğim geniş aileme teşekkür ediyorum.
 
Bu süreçte tüm aday adaylarını tebrik eder, başarılar dilerim"

ERGÜL HALİSÇELİK KİMDİR?

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Yardımcı, 2020 Nisan'da Genel Sekreter V. olarak olarak görevlendirilmiş ve 17 Aralık 2020'de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın atamasıyla Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapmaya başlamıştır. 

Uluslararası alanda çeşitli  konularda yayınlanmış çalışma ve  makaleleri bulunmaktadır. Doktora eğitimini “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve  Yoksul Odaklı Büyüme: Gelişmekte Olan Ülkeler Üzerine Ampirik Çalışmalar” konulu tez çalışması ile 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalında tamamlamıştır. 

Yayın ve çalışmalarının T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Jürisi tarafından olumlu değerlendirilmesi sonucunda 16.03.2022 tarihinde MAKRO İKTİSAT alanında doçent ünvanını almaya hak kazanmıştır.  


Sertifikalı İç Denetçi Belgesi'ne  (Certified Internal Auditor-CIA) sahip HALİSÇELİK, evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

YAYINLAR & SEMİNER & KONFERANSLAR


KİTAPLAR:


§ “Sıcak Para Hareketlerinden Kaynaklı Ekonomik Kırılganlıklar ve Ani Duruş Riski”, Akademisyen Kitabevi,   (ISBN 978-625-7496-32-2), Ankara, 2021 (& Ergin Kılıç)


§ “KALKINMANIN FİNANSMANI: Küresel Ekonomik Kriz Döneminde Uluslararası Fon Sağlayıcı Kuruluşların İşbirliği-Türkiye Örneği”, Turhan Kitabevi, (ISBN:978-605-313-006-2), Ankara, Eylül  2018 (Türkçe & İngilizce  olarak yayınlanmıştır)


§  “Dünya Bankası'nın Yapısı, Faaliyetleri & Türkiye Ekonomisine Etkileri: Finansmanı Dünya Bankası’nca Sağlanan Proje ve Programlar & Türkiye Ekonomisine Etkilerinin Değerlendirilmesi” ,  LAP LAMBERT Academic Publishing, (ISBN: 978-620-2-06525-2), Ekim 2017.


§ “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme”, Gazi Kitabevi,  (ISBN:978-605-344-324-7) Ankara, Aralık 2015


§ “Teknik Terimler Sözlüğü”, Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulu, Ankara, Ocak 2008


§ “Kıymetli Madenler, Kıymetli Madenler Mevzuatının Değerlendirilmesi ve İstanbul Altın Borsası’nın Mali Sektör İçerisindeki Yeri”, Yeterlilik Tezi, Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulu, Ankara, 2000


KİTAP BÖLÜMLERİ:


§ “Fragility and Sudden Stop Risks Arisıng From Short-Term Capital Movements: Turkey Case"”,  S. Koc, S. Y. Genc, V. F. Benli (Editörler), "Economic Issues: Global and Local Perspectives”, Cambridge International Academics,   (ISBN 978-1-53-429999-3), 2019


§ “Alternatif Bir Finansman Aracı Olarak Belediyelerin Tahvil İhracı”, A. Orhan; M.R. İnce ve S. Demir  (Editörler), “Dünden Bugüne Ekonomi Yazıları II”,   (ISBN: 978-605-2012-95-6), 2019


§ “Transformation of the Turkish Economy: an overview”, T. Çetin  ve  F. Oğuz  (Editörler), “Regulation and Competition in the Turkish Banking and Financial Markets”,  Nova Science Publishers,  (ISBN: 978-1-61324-990-1 ),  New York, 2012 (& Prof. Dr. Necmiddin Bağdadioğlu)


PROJELER:


§ “Cooperation of the International Funding Organizations for Developing Countries - The Case of Turkey: Improving the economy, efficiency effectiveness of the IMF, World Bank and European Union funds in a country by coordinating their activities”,  Proje Kooordinatörü, Heinz College, Carnegie Mellon University, Pittsburg ABD, Mayıs 2009


§ “A Case Study of World Bank Projects in Türkiye: An Evaluation of Barrowed Funds and Project Implementation”, Systems Synthesis Project, Heinz School of Public Policy and Management, Carnegie Mellon University, Pittsburgh /ABD,  Mayıs 2007


YAYINLANAN MAKALELER:


§ 2008 KÜRESEL EKONOMİK KRİZİNİN TÜRÜ VE NEDENLERİ  Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Bilimler Dergisi (JEESS), Yıl 2021, Cilt 3 , Sayı 1, Sayfalar 1– 20, ISSN : 2667-7210


§ Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sağlık Harcamaları ve Yaşam Beklentisi İlişkisi: ARDL Sınır Testi Analizi,  Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi, Yıl 2019, Cilt 5 , Sayı 2, Sayfalar 263 – 275, https://doi.org/10.20979/ueyd.590821  (& Ali ACARAVCI & Arif Eser GÜZEL)


§ “SUSTAINABLE DEVELOPMENT: From Millennium 2015 to Sustainable Development Goals 2030”,  Sustainable Development Journal, wileyonlinelibrary.com/journal/sd, First published: 22 January  2019,  (https://doi.org/10.1002/sd.1921, Online ISSN:1099-1719), (& Mehmet Ali Soytas)


§ “How to Deliver  Free  Coal to the Poor Families? Turkey Case”, Dergi Park, Yönetim ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, Cilt 15, Sayı 5 (Özel Sayı),  Pg:40-57, (ISSN: 2148-029X), Aralık 2017 (6-7 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen 3rd International Conference on Applied  Economics and Finance’de  (ICOAEF 2017)  Bilim Komitesi tarafından “Kamu Politikası ve Yönetimi” alanında en iyi makale seçilmiştir)


§ “Cost & Benefit Analysis of Investment Projects Financed by the World Bank”, Balkan and Near Eastern Journal of Social Sciences, BNEJSS 2017 (03) 04,  Volume 3, Number: 4,  Pg:106-116, (ISSN:2149-9314) (&Gürkan Ateş)


§ “Yükselen Ekonomilerde Yoksullar da Büyümeden Faydalanıyor mu?”, KaraTahta İş Yazıları Dergisi,  (ISSN:2149-2417) , 7. Sayı, Mayıs 2017.


§ “The World Bank and the European Union’s Cooperation on China”, Globalization and its Implications, The Heinz School Review  (The Heinz Journal) Volume 3, Issue 1,


KONFERANSLAR & ÖZET VEYA TAM METİN BİLDİRİ
 SUNUMLARI & SEMİNERLER:

§ “Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Bilimler”  temalı 2nd International Conference  (ICEESS 2019)’ta, Uygulamalı Ekonomi Araştırmaları” oturumunda "2008 Küresel Ekonomik Krizin Türkiye Ekonomisin Etkileri ve Alınan Önlemler” başlıklı makalenin sunumu,  Bandırma 19 Eylül Üniversitesi, Bandırma Türkiye, 20-21-22 Haziran 2019


§ "Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Sektörünün Gelişiminde Kamunun Rolü” başlıklı makalenin sunumu,  Uluslararası Mardin Artuklu Multidisipliner Çalışmalar Kongresi, Mardin/ Türkiye, 19-21 Nisan 2019 (& İ.E Sofracı & Ö.S. Gündeş)


§ “Uygulamalı Finans ve Ekonomi”  temalı 5th International Conference  (ICOAEF 2019)’ta, "2008 Küresel Ekonomik Krizinin Türü ve Nedenleri ” başlıklı makalenin sunumu,  Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 9-10-11 Nisan 2019


§ “Uygulamalı Finans ve Ekonomi”  temalı 3rd  International Conference  (ICOAEF 2017)’ta, “Kamu Politikaları” oturumunda "How to Deliver Free  Coal to the Poor Families? Turkey Case” başlıklı makalenin sunumu (Bilim Komitesi tarafından “Kamu Politikası ve Yönetimi” alanında en iyi makale seçilmiştir),  Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 6-7 Aralık 2017


§ “Cost & Benefit Analysis of Investment Projects Financed By The World Bank”,  International Balkan and  Near Eastern Social Sciences Congress Series IV. IBANESS Congress Series-Russe / BULGARIA , 08-09 Nisan, 2017

§ “Uygulamalı Finans ve Ekonomi”  temalı 2nd International Conference  (ICOAEF 2016), “Ekonomik Kalkınma” oturumunda başkanlık ve  "Measuring  the Development Level and the Performance of Countries on Achieving Millennium Development Goals" başlıklı sunum,  Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 5-6 Aralık 2016


§ “Sürdürülebilir Kalkınma”  temalı konferans, Hazine Kontrolörleri Derneği,  Hazine Müsteşarlığı, Ankara/Türkiye, 13 Mayıs 2016


§ “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı seminer, İktisat Bölümü Seminerleri,  Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ankara/Türkiye, 28 Nisan 2016


§ “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı seminer, SPM Seminerleri,  TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ankara/Türkiye, 26 Nisan 2016


§ “Sürdürülebilir Kalkınma” temalı seminer, Mühendislik Fakültesi Seminerleri,  Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Ankara/Türkiye, 21 Nisan 2016


§ "Büyüme, Kalkınma, Yoksulluk ve Eşitsizlik" & "ADANA: Bir Şehrin Haksız Rekabetle Gelen Önlenemez Düşüşü" temalı konferans, Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD),  Adana/Türkiye, 10 Mart 2016


§ “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı konferans, İktisat Akademi Etkinlikleri 18, Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Adana/Türkiye, 10 Mart 2016

Ekli Dosyalar

01 Ara 2023 - 18:17 Adana- Politik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.