Gürer: Kanun tekliflerinde öncelik halkın sorunları olmalı -

Gürer: Kanun tekliflerinde öncelik halkın sorunları olmalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, torba yasa tekliflerinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonunda, iktidar partisi milletvekillerince verilen yasa teklifleri ile bu tekliflerin Meclis’e getiriliş şeklini eleştirdi. 

Bakanlar tarafından hazırlanan teknik düzenlemelerin kanun teklifi gibi milletvekillerine verildiğini, milletvekillerinin de bu düzenlemeleri kanun teklifi olarak  Meclis’e getirdiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Sistem, milletvekilinin kanun teklifi verdiğini söylüyor ama yalnız 1. Partiye mensup milletvekilinin kanun teklifi gündeme getiriliyor ” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alarak, meclise getirilen kanun teklifleriyle ilgili eleştirilerini sıraladı. 

Kanun Tekliflerinin milletvekillerinin getirmesi, bu anlamda parlamentonun saygınlığının artması gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Netice itibarıyla bizler de  kanun teklifi veriyoruz, ne komisyona geliyor ne değerlendiriliyor. Türkiye’de onca sorunun içinde İktidar milletvekili getirdiklerine bakıyoruz, bir kısmı gerekli de olsa bazıları teknik düzenlemelerden ibaret. Önemli ve halkın beklediği sorunların çözümüne yönelik teklifler meclise neden gelmiyor?” diye sordu

İKTİDAR PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİNE HİÇ SORUN İLETİLMİYOR MU?

İktidar partisi milletvekillerinin getirdiği kanun teklifleri ile tekliflerin getiriliş şeklini eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Alanlara gittiği zaman milletvekiline, iktidar milletvekillerine hiçbir taşeron işçisi rastlayıp ‘Bizim kanun ne zaman gelecek, niye gelmedi?’ demiyor mu? Ya da EYT’lilerin durumu konuşulmuyor mu ya da çiftçinin sorunuyla karşılaşılmıyorlar mı da  bu yasa teklifleri geliyor” şeklinde konuştu.

KOMİSYONDA NEDEN BAKAN YOK?

Torba kanun teklifinin içinde 20 kanun, 3 kanun hükmünde kararname ve 50 değişikliği içeren madde olduğuna dikkat çeken Gürer, “Bakan  olsaydı kanun teklifinde  bankalarla ilgili düzenlemeleri sorardık. Vakıfbank’ta kadro alamayan güvenlikçiler var, Ziraat Bankasına vermişsiniz, Halk Bankasına vermişiz, Vakıfbank için kadro durumunu sorma hakkını kullanırdık. Ya da PTT’nin burada  kanun teklifi de etki analizin bölümünde  belirtilen kârlarını görünce taşeronda kalan 17.400 kişi PTT çalışanı var, bu arkadaşların mağduriyeti konusunda ne düşünüyorsunuz? derdik. Doğal olarak burada milletvekilimize sorsak da bu konularla ilgili olmadığı için yanıt veremeyecek bizim bir yerde sorgulayacağımız, soracağımız konulara yanıt alacağımız bakan yok” diye konuştu. 

KANUN DEĞİL, TEKNİK KONULAR 

Her fırsatta vatandaşla bir araya geldiğini ve toplumun her kesimin sorunlarını dinlediğini anlatan  Ömer Fethi Gürer, ekonomiden, tarıma ve hayvancılığa her alanda sorun varken, parlamentoda konuşulan konuların teknik  düzenleme konularından  ibaret olmasını da eleştirdi. 

BU KANUN TEKLİFLERİNİ MİLLETVEKİLLERİ Mİ GETİRİYOR?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Benim gezdiğim yerlerde insanların yaşadığı sorunlar var. Bakınız, hayvancılık yapanlar  diyorlar ki: “Bizim mezbahalarda artık kan değil, süt akıyor.” Hayvancılığın içine düştüğü durumda süt inekleri kesiliyor; doğum yapmasına bir ay süre kalan ineğin videoları bende. Hayvancılığın bunca sorunu var, tarımın sorunu var, yaşayan insanın sorunu var, dar gelirlinin, sabit gelirlinin açlık sorunu var. Bunlara çözüm üretmesi gereken Parlamentonun konuştuğu konuların bazıları ise tamamen teknik konular. Önceliği değiştirmek gerekir. Eğer bu kanunları gerçekten milletvekilleri tasarı olarak hazırlayıp getiriyorsa, milletvekilinin de halkın gündeminden bu kadar kopuk olduğunu ben düşünemiyorum. Onun için de buradaki konuşulanlardan bazılarının gerekliliğini kabullenerek söylüyorum, torba anlayışından vazgeçip temel kanun mantığıyla sorunlara yaklaşım gösterilmeli, halkın öncelikleri, gündemde olması gereken konular buraya gelmeli ve sorunlara gerçekçi çözüm üretilmeli. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde Bütçe Komisyonundan geçmiş kaç madde kaç kere değişti bu da kitap olacak bir konu.”

Bir cevap yazın