Gençlik Meclisleri’nden kayyum provokasyonuna tepki

Okunma Zamanı:2 Dakika, 5 Saniye

Adana Kent Konseyi ve Seyhan Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisleri gazeteci Zeki Kızılkaya’nın Karalar’a yönelik kayyum tehdidine sert tepki gösterdi.

“HABER YAPMIYOR TEHDİT EDİYOR”

Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Esat Kaya, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar, İftira ve tehdit üzerine kurulu çirkin bir provokasyonla gündeme taşındı” ifadelerine yer verdiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Aklı başında herkesin pandemiye karşı tüm olanakları seferber edip, politik tartışmaları geriye çektiği bir dönemde böyle bir sorumsuzluğu yapan kişi, maalesef bir yerel gazetenin sorumlu (!) yazı işleri müdürü.

Peki, bu gazeteci bir haber mi yapıyor? Hayır. Ön sezi(?) ve ön uyarı yapıyor! Akıl dağıtıyor! Tehdit ediyor!Diyor ki, “Ayağını denk al, bunu bir ön sezi, ön uyarı olarak kabul edin.”

Belediye başkanımızın ve kadrolarının kimlikleri, görevleri ve sicilleri açıktır. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hiyerarşik yapısında, bir gizli danışmanlık ihtiyacına neden olacak zaaf yoktur. Bu görev dağılımında yer alan her biri birbirinden kıymetli bürokratlar arasında, ne kadar ararsanız arayın ne terör ilişkisi bulabilirsiniz, ne de mafya/çete bağlantısı.

Bu gazeteci zat, Sayın Zeydan Karalar’ı belki geçmişte yargı önünde hesap vermek zorunda kalmış olan kimi politik figürlerle karıştırarak yanlış bir akıl yürütmeye gitmiştir; belki de Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş’la başlayan, başarılı ama muhalif belediye başkanlarını provokasyonlarla sabote etme taktiğinden etkilenmiştir. Bilemiyorum.

Bildiğim şey şudur ki, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın bugüne dek sürdürdüğü hiçbir görevinde, herhangi bir gayrikanuni hareketi olmamıştır. Bunlara tevessül etmesini gerektirecek gayriahlaki bir ilişki ağına da dâhil olmamıştır.

Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak bu hadsizliği yapan gazeteciyi kınıyoruz.

Kendisini önce bir gazeteciye yakışır şekilde pozisyon almaya ve gazetecilik meslek ilkelerine uygun davranmaya davet ediyoruz; sonra da güzel “Türkçe”miz üzerinde biraz daha çalışmaya…

Adanalı yurttaşlarımızın yarısından daha fazlasının oyuyla Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş olan Zeydan Karalar’ı tehdit etmek, hiç kimsenin haddi de, harcı da değildir!”

SEYHAN BELEDİYESİ KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ BAŞKANINDAN KAYYIM TEHDİTİDE TEPKİ VERDİ

Seyhan Belediyesi Gençlik Meclisi ise, Son günlerde yaşanan Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar üzerinden yürütülmeye çalışılan, tehditkâr ve iftiralar üzerine kurulu bir provokasyona karşı açıklamamızdır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 “Biz gençler seçimle gelmiş belediye başkanlarının seçimle gitmesi taraftarıyız, seçilmişlerin kayyımla gönderilmesine en başından beri karşıyız. Yargı ya da sorumluların bu konuda hiçbir açıklaması, düşüncesi yokken bu konu hakkında söz hakkı olmayan yerel bir gazetecinin açıklama yapması manidardır.  Gazetecilik kimliğine aykırı bir tavır sergileyen şahsı kınıyoruz. 

 Adana’da seçmeninin yarısından fazla oyunu almış Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar özelinde,  belediye başkanlarını tehdit etmek hukuk devleti ilkesine zarar vermekte ve demokrasi ile örtüşmemektedir.”

            

                                                                                                         

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

Adana Valiliği'nden vaka artışı açıklaması

Pts Haz 15 , 2020
Adana’da günlerdir şehir efsanesine dönen vaka sayılarına ilişkin resmî kaynaklardan açıklamalar geldi. Şehirde cami hoparlörlerinden kentte vaka sayılarının arttığı ve vatandaşların tedbir alması yönünde uyarılar yapılmaya başlandı. Adana Tabip Odası da geçtiğimiz gün şehirde pandemi ile mücadelenin en yoğun seyrettiği günlere dönüldüğü bilgisini aktarmıştı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş da bütün […]