Geçmiş zaman olur ki…

Okunma Zamanı:1 Dakika, 3 Saniye

Mengücek Gazi Çıtırık

Adana Barosu Eski Başkanı | Avukat

Dün , TBMM Genel Kurulunda uzun bir süredir görmediğimiz tartışma, küfür, hakaret, saldırma, vuruşma görüntülerine  tanık olduk. Ulusal iradenin en yüksek tecelli ve temsil yeri olan TBMM’de bu tür görüntülerin yaşanmasını asla kabul etmeyiz ve istemeyiz.

Geriye dönüp baktığımızda 18.yılına giren AKP iktidarında yurttaşın her türlü ayrımcılığa,ötekileştirmeye tabi tutulduğunu ,aşağılandığını ,hakarete uğradığını sayısız örnekleriyle gördük,yaşadık. Hakaret,aşağılama ve ötekileştirme de asla kabul edemeyeceğimiz ve yaşanmasını istemeyeceğimiz bir durumdur.

Ancak çifte standartlara ,demokraside asla yer yoktur. Yani siz küfür,hakeret eder,aşağılamada bulunursanız iyi,bunu başkası yaparsa kötü,olmaz şeklinde değerlendiremezsiniz. Dünkü görüntülerin daha ağırını ve linç girişimini Şubat 1968’de rahmetli Çetin Altan yaşamıştır. 1965-1969 döneminde TİP milletvekili iken, TBMM çatısı altında ”Nazım Hikmet, büyük şairdir” sözlerini söyleyen Altan’a, Şubat 1968’de İçişleri Bakanı Faruk Sükan kürsüden,  ”Sen Nazım Hikmet için büyük şair demedin mi?” diyerek, söz atmış ve o da cevaben ”Evet, şimdi de söylüyorum ve haykırıyorum Nazım Hikmet büyük şair” demiştir.

Bunun üzerine çok sayıda AP milletvekili, Altan’a saldıracak, darp edecek ve linç etmeye çalışacaklardı. Sonuçta ağır yaralanan Altan, ”Kemiğini kırdık, üç aydan önce gelemez” sözlerine inat, ertesi gün yazısını yazar ve TBMM’nin yolunu tutar.

Onu gören AP milletvekilleri hortlak görmüş gibi olmuşlardır.

Geçmiş zaman olur ki.

İçerik Editörü

AdanaNeDiyor.com yeni nesil bağımsız haber ve yorum platformudur. Kentlilik kültürü ve bilincini geliştirmek, çoğulcu ve katılımcı yerel demokrasiyi pekiştirmek için haber yapar, mikrofon uzatır, yorumlar ve tartışır.

Bir cevap yazın

Sonraki

Adana Milletvekili Orhan Sümer'den 8 maddelik esnaf reçetesi

Cum Mar 6 , 2020
Orhan Sümer TBMM’de 8 maddelik esnaf reçetesi önerdi ANKARA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM’de esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözüme kavuşturulması için 8 maddelik bir reçete sundu. Sümer’in sunduğu “esnaf reçetesi”nde Esnaf Bakanlığı kurulması, esnafın kira stopajının kaldırılması, esnafın iş yeri masrafları vergiden düşürülmesi ve yıllık ödediği vergi miktarı […]