Fransa’da eski başbakan ve sağlık bakanlarına korona soruşturması

Okunma Zamanı:45 Saniye

Fransa’da salgın süreci: Eski başbakan ve sağlık bakanı hakkında soruşturma açılacak

.Fransa’da korona virüsü salgınının yönetimine ilişkin eski başbakan Edouard Philippe, eski sağlık bakanı Agnes Buzy ve yerine gelen Olivier Veran hakkında soruşturma açılacak.  Yargıtay Savcısı François Molins yaptığı açıklamada, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden dokuzunun kabul edildiğini belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti.

Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti.  Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

French Prime Minister Edouard Philippe, wearing a protective face mask, attends the questions to the government session at the National Assembly in Paris, France, June 23, 2020. REUTERS/Benoit Tessier

Bir cevap yazın

Sonraki

İngiltere'de 'süper cumartesi': Barlar ve kuaför salonları açıldı

Cts Tem 4 , 2020
İngiltere’de korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan tedbirler gevşetildi. Üç aydır kapalı olan bar ve kuaför salonlarının yanı sıra müze ve kütüphaneler de kapılarını ziyaretçilere açıyor. Korona virüsü tedbirleri dünya genelinde kademeli olarak hafifletilirken, 44 bin 216 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü İngiltere’de üç ay sonra kuaför salonları ve barlar bugün itibariyle […]