Okunma Zamanı:2 Dakika, 49 Saniye

Ermenistan ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etti. Paşinyan yaptığı ilk açıklamada, “Ülkede darbe girişimi var” ifadelerini kullanarak destekçilerinin başkent Erivan’da toplanması için çağrı yaptı, destekçileriyle birlikte yürüdü. Ermenistan Başbakanı, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı da görevden aldı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve 40 üst rütbeli komutan, Başbakan Nikol Paşinyan’ı ve hükümetini istifaya çağıran bir bildiri yayımladı. Başbakan Paşinyan ise, bildiri ardından Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı, destekçilerini sokağa çağırdı ve onlarla birlikte yürüdü.

Ordunun bidirisinde, “Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan ve Ermenistan Cumhuriyeti hükümetinin istifasını talep ediyor, aynı zamanda Anavatanı savunurken çocukları ölen insanlara karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor” denildi. Ordu, ‘mevcut yönetimin orduya yönelik saldırılarına uzun süre sabırla katlandığını ancak her şeyin bir sınırı olduğunu’ ifade etti. Açıklamada, ‘yönetimin dış politikada ciddi hatalar yaptığı’ savunuldu.

Ermenistan ordusunun açıklamasının ardından bir açıklama yapan Nikol Paşinyan, ülkede bir darbe girişimi yaşandığını söyledi. Paşinyan, destekçilerinden başkent Erivan’da toplanmasını istedi.

Paşinyan ordunun istifa çağrısına yönelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan açıklama darbe girişimidir. Tüm destekçilerimizi Cumhuriyet Meydanı’na davet ediyorum, canlı yayında halka sesleneceğim.”

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Facebook’tan görüntülü yaptığı açıklamada ‘durumun çok zor olduğunu’ belirten Paşinyan, “Biliyorsunuz Genelkurmay Başkanı ve ilk yardımcısını görevden alma kararı aldım. Bu kararların nedenini meydanda açıklayacağım. Şimdi en önemli görev sivil ve halkın korunmasıdır” dedi.

Uçak hazırladığı ve kaçmaya hazırlandığı iddia edilen Paşinyan, “Umarım bilgi terörüne alışmışsınızdır. Biz buradayız ve hiçbir koşulda vatanımızı terk etmeyeceğiz. Ailem burada” dedi.

PAŞİNYAN, HÜKÜMET BİNASINA YÜRÜDÜ

Başbakan Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurmasının ardından Erivan merkezinde yürüyüş yaparak destekçilerini selamladı.

Başkent Erivan’da hükümet binası yakınlarında toplanan destekçileriyle bir araya gelen Paşinyan, burada yaptığı konuşmada, “Ordu, halka ve başbakana bağlıdır. Ermenistan’da zor bir durum var ancak çatışmaların yaşanmaması konusunda hemfikir olmalıyız” dedi.

Ermenistan’daki durumu tüm taraflarla konuşmaya hazır olduğunu savunan Paşinyan, “Ermenistan’ın içerisinde düşmanlar yok. Mevcut durum kontrol altında ve ordu tarafından yapılan açıklamaların duygusal bir tepki olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Görevden aldığı ordu yetkililerinin, kendisi için hala “kardeş” olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı, “Ben ve ailemin de Ermenistan’ı terk etmek gibi bir planı bulunmuyor” dedi.

MUHALEFET ORDUYA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’la süren 6 haftalık çatışmaların ardından Ermenistan’da eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Paşinyan, istifa çağrılarıyla karşılaşmış ancak görevini bırakmayı reddetmişti.

Eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan da geçen Aralık ayında Erivan’da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polise çağrıda bulunmuş, güvenlik güçlerine seslenerek “Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın” ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA: GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ

Rusya’dan Ermenistan’daki darbe girişimine ilişkin açıklama yapıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov tarafından yapılan açıklamada, “Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ancak yaşananlar, Ermenistan’ın içişleri meselesidir” denildi.

Peskov, taraflara itidal çağrısında bulundu.

ESKİ DEVLET BAŞKANI’NDAN ORDUYA DESTEK

Eski Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, halka seslenerek Paşinyan’ın istifa etmesi için orduya destek olmalarını istedi. Koçaryan, “Savaşı kaybeden ve toprağımızı verenler geri çekilmeli. Ulusumuzun yeniden doğuşu için temel şart budur” dedi.

MUHALEFETTEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI TALEBİ

Ermenistan’ın parlamento muhalefeti; “Aydınlanmış Ermenistan” ve “Müreffeh Ermenistan” fraksiyonları, olağanüstü bir toplantı yapılmasını talep ediyor. İki grubun sekreterleri Arman Abovyan ve Gevorg Gorgisyan toplantı talebini parlamentodaki gazetecilere duyurdu.

TÜRKİYE’DEN İLK AÇIKLAMA: KINIYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ermenistan’da ordunun başbakan ve hükûmetin istifasını istemesi üzerine “Ermenistan’daki darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ya da darbe girişimlerine karşıyız” dedi.

Kaynak: birgun.net

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın