Durak'tan Sözlü'ye: ASKİ'yi iflas ettirmeseydin metro biterdi -

Durak’tan Sözlü’ye: ASKİ’yi iflas ettirmeseydin metro biterdi

Sözlü’ye “Beni 86 müfettiş sorguladı hiç bir suç bulamadı” diyen Durak “Sen kendine bak. Beni konuşturma. Beni parti gözetmeksizin halk 5 kez seçti. Sen 17 Yıldır iktidar olan Ak Parti ve kendi partinle birlikte 150 bin fark yedin” deiyerek eleştirdi. Karalar’a da seslenen Durak, “Susma şaibeli ihaleleri durdurup yargı denetimine açmak zorundasın” mesajı verdi.

İşte Aytaç Durak’ın açıklamasının tamamı:

“Sayın Başkanım, teslim aldığınız Belediye kendi bütçe ve nüfusu dikkate alındığında Kocaeli’den sonra TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU BELEDİYESİDİR: 5,5 milyar TL borç vardı. 

Belediyede 20.000’i bulan personelin kaçının bankamatikçi olduğu halen belli değil.

 Türkiye’de bütün CHP’liler teslim aldıkları Belediyelerin yolsuzluklarını her gün açıklıyorlar. Siz ise susuyorsunuz, ihaleye fesattan yargılanan Sözlü konuşuyor. Halk deyimindeki gibi lütfen yavuz hırsıza ev sahibini suçlatmayın

Seçimler öncesi yapılan şaibeli ihaleleri durdurup, yargı denetimine açmak zorundasınız. Aksi halde mevcut personel ve borçla başarılı olmanız çok çok zor. Önceki yönetim hakkında kamuoyunu aydınlatmazsanız halkın desteğini de kaybedersiniz. SÖZLÜ, ASKİ’yi  İFLAS ETTİRMESEYDİ PARASI İLE METRO BİTERDİ

Sayın Sözlü “Ben Aytaç Durak dönemini sorgulamadım” diyor. Oysa, Devlet beni 86 müfettişle 4 yıl sorguladı. Tek suç bulamadılar. Sen kendine bak. Beni konuşturma. 

Beni Adanalılar büyük, küçük parti farkı gözetmeden 5 defa seçti. Sen ise 17 yıldır Adana’da da iktidar olan AKP ile Başkanı olduğun MHP’nin ortak adayı olarak girdiğin ilk seçimi 150.000 oy fark yiyerek kaybettin.

Metro’nun II. Etabı (hastane, üniversite ve stadyuma ulaşan bölümü) Hükümet Programına alınmıştı. (14.01.2010/262 Resmi Gazete) Görevden alınmasaydım 4 yılda bitirirdim. Zira, zor olan şehir içi 14,5 km’lik Metro I. Etabını zaten bitirmiştim.

Görevden alındığımda Belediyemin hiç borcu yoktu. (Metro borç taksitleri hariç) Bu konuyu Sayın Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Başkanvekili seçilen Mahmut Çelikcan ve Yüreğir Belediye Başkanvekili Hıdır Bahçe de biliyorlar.

Benim teslim ettiğim Belediyede ASKİ ve işletmeler dahil 2.600 personel vardı. 

Şimdi ise sadece ASKİ’de 4.000’e yakın personel var, 1 milyar Lira borçlu.

ASKİ’nin bir yıllık geliri metro’nun kalan tüm borcunu ödemeye yeter.

İMAMOĞLU’NA DA ÖNERİM VAR

Sayın İmamoğlu, dönem oldu iki, dönem oldu sıfır Belediye Meclis üyesi ile çalıştım.

Sizin de benim gibi azınlık meclis oyuyla çalışırken hiçbir engele takılacağınızı düşünmüyorum. Yeter ki, halkın yararına tarafsız olarak rasyonel projelerle Meclisinize gelin. 

Halka açık gündemden dolayı İstanbullular daima arkanızda olacaktır. 

Her zaman dediğim gibi; HALKIN GÜCÜ HER ENGELİ AŞAR.”

Bir cevap yazın