CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde Başkomutan Atatürk ve sonsuzluğa göç eden tüm kahramanları saygı, sevgi ve minnetle andı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham veren Adana’nın 5 Ocak Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılını gururla kutladı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” sözünü anımsatan Dr. Şevkin, “Ulu Önderimiz Atatürk bu sözüyle, küllerinden doğan bir ulusun kurtuluşa ve yeni bir kuruluşa giden yolu net bir şekilde özetlemiştir. Bu onurla Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını gururla kutluyoruz. Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı saygı, özlem ve minnetle anıyoruz” dedi.

“BU DESTAN UNUTULMAYACAK”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarıyla, Adanalı yiğitlerin destansı bir mücadele verdiğini ifade eden Dr. Şevkin, “Tarihin altın sayfalarına şerefle yazılan bu kahramanlık destanı, tam bağımsız bir ülke için aziz milletimizin her şeyini feda ederek görkemli bir direniş gösterdiğini asla unutmamalıyız. Bu şanlı mücadele yolumuzu aydınlatırken gelecek güzel günlere vesile olacağını biliyoruz” diye konuştu.

“KURTULUŞUN VE KURULUŞUN KENTİNİ SELAMLIYORUZ”

Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin nice yokluk, çaresizlik ve yoksulluk koşullarında kurulduğuna işaret eden Dr. Şevkin, şunları kaydetti:

“Düşmana doğrultacak silahı, yiyecek ekmeği, içecek suyu olmamasına rağmen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlık aşkıyla çarpan kahraman yürekler, eşsiz bir destan yazmışlardır. Bu destan bizim onurumuz ve gururumuzdur. Emperyalist işgale boyun eğmeyen, çaresizlik bilmeyen kahramanlarımızdan aldığımız güçle yarınlarımızın çok daha güzel olacağını bilmeliyiz. Bu yönüyle 5 Ocak 1922 önemli bir milattır. Bu şanlı mücadelenin 100. yılında aynı duygu ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Kurtuluş ve kuruluş mücadelemizin önderi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yiğit silah arkadaşlarını, canıyla aziz vatan için şehit düşen kahramanlarımızı, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Güzel Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş gününü coşkuyla kutluyoruz. Nice 100 yıllara Adana!”

Bir cevap yazın