“Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı” konulu panel yapıldı

Adana Barosu ile Adana Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği; Av. Erdal Yıldırım moderatörlüğünde, Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Av. R....

Adana Barosu ile Adana Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği; Av. Erdal Yıldırım moderatörlüğünde, Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Av. R. Erinç Sağkan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Gazeteci Emin Çapa ve Gazeteci Necdet Saraç’ın konuşmacı olarak katıldığı “Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı” konulu panele ilgi büyüktü.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen paneli izleyenler arasında CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Ergül Halisçelik, TBB Genel Sekreteri Av. Veli Küçük, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nizam Dilek, TBB delegesi Av. Kezbannur Aksu, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Bülent Maraklı, Adana Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Özcan Delihasan, Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, önceki dönem Baro Başkanı Av. M.Ziya Yergök, avukatlar, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve yurttaşlar yer aldılar.

Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz açılış konuşmasına başta panel moderatörü meslektaşı Av. Erdal Yıldırım ve panelistler olmak üzere tüm emeği geçenlere ve panel izleyicilerine teşekkür ederek başladı.

Büyük çoğunluğunu avukatların oluşturduğu kalabalık bir topluluğa hitap eden Av Gökayaz, sözlerine şöyle devam etti;

“Balkan Harbi, Trablusgarp ve 1. Dünya Savaşı’nın ardından Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı sonrası savaş yorgunu bir ülke, elinde yetişmiş insan gücü ve bir maddi kaynak olmadan gerçekleştirilen sosyal, kültürel ve ekonomik devrimlerle başladı Cumhuriyet ilk yüzyıl yolculuğuna. İkinci dünya savaşı sürecinde Türkiye’nin tarafsızlığı sayesinde bu savaştan sıyrık almadan kurtulduk.

Yakın tarihimize gelirsek; ülkede yaşanan kargaşalar, darbeler, iç çatışmalar, kardeş kavgaları ile geldiğimiz noktada sınırların kevgire döndüğü, bölgemizin dünyadaki çatışmaların merkezi olduğu, yargıya güvenin olmadığı, üniversitelerin kalitesizleştiği, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün yok sayıldığı, fahiş düzeyde artan hayat pahalılığı karşısında yurttaşın ezildiği, getirilen yasaklarla insanların yaşam tarzına müdahale edildiği bir zamanı yaşıyoruz. Bulunduğumuz bu zaman itibariyle ikinci yüzyıla çok umutlu başlamıyoruz.

Ancak bu ülkenin, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına yön verecek güçlü bir potansiyeli var. Yetişmiş insan kaynağı, zengin bir coğrafyası var. Her halükarda elimizdeki kaynak ve varlıklar Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına göre daha zengin. Dünya görüşümüz ne olursa olsun demokrasi ve refahın sağlanması için ön şart olan yargının bağımsızlığı için hep birlikte uğraş verelim. Tüm kurum ve kurallarıyla bağımsız yargı sisteminin kurulduğu bir ülke gerçekleştirirsek; özgürlük, eşitlik, sosyal adalet, refah ve kalkınmayı da Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında hayata geçirmiş olur ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı mirası geliştirerek Cumhuriyet’in ilk yüzyılında yapmış olduğumuz hataları telafi etmiş oluruz. Başka bir şansımız yok. Gelecek güzel günleri hep birlikte kuracağız. “ dedi.

SAĞKAN: YAŞARKEN EŞİTLENMEMİZ GEREKEN TEK YER YARGI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, “Türkiye’de hangi alanı konuşursak konuşalım, öncelikle hukukun üstünlüğünün tesisi noktasına varıyoruz” hatırlatmasında bulundu. Sağkan, bir hukuk devriminden doğan Cumhuriyet’in doğru yapılanmış bir hukuk sistemini hayata geçirme çabası içinde olduğunu kaydederek, ilerleyen yıllarda bunun devamının gelmediğini söyledi.

Cumhuriyet’in niteliklerini düzenleyen ilk üç maddeyi “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” hükmüyle güvence altına alan Anayasa’nın 4. Maddesi için “Biz bu maddeye öyle güvendik ki, Cumhuriyet’in nitelikleri değişmez dedik” diyen Sağkan, hukuk devleti bakımından yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Daha sonra söz alan panelistler, “Eşit Yurttaşlık Temelli Demokratik Toplum Düzenine” nasıl ulaşılacağı konularına dair görüş ve düşüncelerini paylaştılar. Program Adana Barosu adına panelistlere plaket takdimiyle sona erdi.

03 Eki 2022 - 12:04 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak adananediyor.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan adananediyor.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler adananediyor.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı adananediyor.com değil haberi geçen ajanstır.