"Cumhuriyete en çok kadınlar sahip çıkmalı" -

“Cumhuriyete en çok kadınlar sahip çıkmalı”

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İsa Kayadan TVA’da Sabah Ajansı programında Armağan Kabaklı’nın konuğu oldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), 19 Mayıs 1989 yılında Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inanan Türk aydınlar tarafından kuruldu. 1989 yılından günümüze kadar uzanan derneğin Adana şubesi aktif olarak etkinliklerini sürdürmeye devam ediyor.


“YÜZYILLARA OLSUN”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla TVA Sabah Ajansı programına konuk olan ADD Adana Başkanı İsa Kayadan, programın açılışında “Cumhuriyetin 96. Yıl dönümü kutlu olsun, yüzyıla, yüzyıllara olsun” diyerek cumhuriyet coşkusunu dile getirdi. Kayadan, programda Kuvayi Milliye ruhunun önemine vurgu yaparak, “Biz ulusal kurtuluş mücadelesini verme sürecimizi, Kuvayi Milliye Destanı ya da Ulusal Kurtuluş Destanı şeklinde ifade ediyoruz. Bir de eğitim öğretim devrim sürecini yaşarken bozkırda açan çiçekler Köy Enstitüleri Destanı vardır” dedi.


“KADINLAR DAHA FAZLA SAHİP ÇIKMALI”

Programda geçmişten günümüze kronolojik sırayla konuşarak cumhuriyetin kuruluşunu anlatan Kayadan, “Tükenmek bilmeyen kaynaklar vardır, ikisi çok önemli biri eğitim öğretim sürecinde biri de bağımsızlığımızı kazanma sürecinde. Bunlar tarihe altın harflerle yazıldı” diyerek eğitime verilmesi gereken öneme de vurgu yaptı. Programın kapanışını, “Cumhuriyet ve Kadın”ı konuşarak yapan Kayadan, “Cumhuriyet özellikle kadınlar için çok ayrı bir yerdedir, kadınlar için bir devrim niteliğindedir. Tarihsel gelişim olarak süreci inceleyen kadınlar, bu günlere kolay gelmediğimizi hatırlamalı cumhuriyete daha fazla sahip çıkmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın