Cumhur İttifakı 80 milyonluk yetkiyi reddetti -

Bugün toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde daha önce Hüseyin Sözlü’ye verilen ihtiyaç halinde 80 milyon TL’lik banka teminatının kullanılması yetkisinin Zeydan Karalar’a verilmesi Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı son oturumunu gerçekleştirmek için toplandı.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündemin 43. maddesindeki Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a belediye şirketlerinde ihtiyaç duyulması halinde kullanması için 80 milyon TL tutarında banka teminatı yetkisi verilmesine ilişkin öneri görüşüldü.

Komisyonda da reddedilen teklife ilişkin CHP Meclis Grup Başkanvekili Serdar Seyhan, belediye meclisinin önceki dönemde bu yetkiyi Hüseyin Sözlü’ye verdiğini, yeni dönemde yetkinin Başkan Zeydan Karalar’ın kullanabilmesi için yeniden verilmesi gerektiğini söyledi.

Raporun bağlayıcı kısmı okutulduktan sonra CHP grubu tarafından komisyondan gelen teklifin reddi ve aykırı teklifin kabulü önerildi.

Yapılan oylamada CHP ve İYİ Parti gurubu teklife kabul oy verirken Cumhur İttifakı meclis üyelerinin ret oylarıyla oy çokluğuyla teklif reddedildi.

Borçlanmanın ardından Cumhur İttifakı rutin bir yetki olan ve daha önce Sözlü’ye de verilen yetkiyi Zeydan Karalar’ın kullanmasına siyasi tutumla engel olmuş oldu.

Teklifin görüşülmesinin hemen öncesinde AK Partili Vedat Gündoğan’ın belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin yeni bir sayfa açılmasına ve belediyelerin sorunlarının el birliği ile çözülmesinde yeni bir sayfa açmasına ilişkin pozitif görüş belirtip ardından ret oy vermesi dikkat çekti.

Adananediyor.com

Bir cevap yazın