Okunma Zamanı:1 Dakika, 27 Saniye

AK Partili Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, pandemi döneminde “yasak” olmasına rağmen güvenlikçi kadını, “ahlaksızlık” maddesi olarak bilinen Kod 29 ile işinden etti.

Egemen Gazetesi’nin haberine göre Çukurova Belediyesi’nin ardından bir kadın işçi de Yüreğir Belediyesi’nde “iftira maddesi” olarak bilinen Kod 29 gerekçesi ile işçi çıkarma yasağı delinerek işinden çıkarıldı.

Yüreğir Belediyesi Güvenlik Görevlisi Şükran Yitgin’in pandemi döneminde iş akdi feshedildi. Yitgin, yeniden işe başlamak için İş Mahkemesi’ne başvurdu. 2010 yılında Yüreğir Belediye’ne bağlı Yeni Yüreğir İmar A.Ş.’de özel güvenlik görevlisi olarak işe başlayan Şükran Yitgin, Kanun Hükmünde Kararname ile 31 Mart 2018’de kadrolu oldu. 

Çukurova Belediyesi bir kadın çalışanı isimsiz ihbar mektubu gerekçe gösterilerek Kod 29 ile işten çıkarmıştı.

ANNEME VİRÜS BULAŞTIRMAK İSTEMEDİM 

Yitgin, bugüne kadar kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiğini belirterek, yalnızca pandemi döneminde 85 yaşındaki annesine virüs bulaştırmamak için görev yeri değişikliğine itiraz ettiğini, daha sonra ise hiç aksatmaksızın mevcut yerinde çalıştığını bildirdi. 

İŞİMİ EN İŞİ ŞEKİLDE YAPTIM, KARŞILIĞI BU MU?

Ancak iddialara göre Yüreğir Belediyesi, güvenlikçi kadını; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2. maddesini kod 29’u gerekçe gösterip kendisine de bildirim yapmadan 9 Aralık 2020’de işten çıkardı. Yitgin, “Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bu dönemde kimse işinden olmayacaktı. Haksız ve hukuksuz olan bu işlemin sona erdirilmesini istiyorum. İşsizlik ödeneği bile alamıyorum. Bugüne kadar işimi en iyi şekilde yapmanın karşılığı bu olmamalı ” dedi. 

GÖREVLENDİRMELERE UYMADI

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, güvenlikçi kadının kendisine verilen görevlendirmelere uymadığını söyledi. SGK işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu, “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” anlamına geliyor. Bu maddeden iş akdi feshedilen işçi, işsizlik ödeneği alamıyor.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın