Okunma Zamanı:2 Dakika, 6 Saniye

Eğitim gönül işidir, gönül verirsen bir çocuğa yeşerir çorak topraklar. Toprağa bırakılan bir tohum gibidir öğrenci. Sularsan boy verir, meyve verir geleceğe. Engebeleri, çıkmaz sokakları vardır lakin gönül vermişsen bir kere bu yola her kapı açılır aydınlığa.

Covid günlerinde eğitime gönül vermiş İlk Tercih kurumunda gözlemlediğim samimi ve işini gönülden yapan kurum sahibi Kılıç Ali Türkmen ile yapmış olduğumuz o güzel röportajı sizlere aktarmaktan mutluluk duyarız.

-Kurumunuzu biraz tanıtırmısınız? Kaç yılında kuruldu?

-Kurumumuz 6 yıldır varlığını sürdürmekte. Bu yola kız kardeşimle başladık, kendisi matematik öğretmeni. İlk olarak 4’er kişilik özel ders konseptinde başladık ve yaklaşık 3 yıl birlikte ilerledik. Daha sonra kız kardeşim kendisine ait başka bir kurum kurma kararı alınca, bende bu yola eşimle birlikte devam ettim.

-Peki özellikle bu zor zamanlarda nasıl ilerleme kaydettiniz?

-Öncelikle bu iş ekip işidir. Öğretmenlerimiz öğrenciler için elinden geleni yapıyor, kurum olarak bizde öğretmenlerimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Bu bir zincirdir. Pandemi sürecinde bizde işten çıkarma, öğretmenlerimize maaş ödememe gibi bir durum söz konusu bile olmadı.

-Pandemi zamanında kurumlar kapalıyken sizlerin süreci nasıl geçti?

-O zamanda süreç herkesi tedirgin ettiği gibi bizide tedirgin etti ama yaşanan süreci tüm dünya yaşadı. Biz vazgeçmek yerine bu süreç yaşanmıyor gibi devam ettik. Türkiye geneli deneme sınavlarını yaptık. Öğrenciler evdeyken bir alarm sistemi kurduk. Her sabah öğrencilerimiz derse geliyor gibi uyandırıldı. Online derslerimiz verimli geçti öğrencilerimizi ihmal etmedik.Normal süreçten daha yorucu ama verimliydi.

-Bu süreç hem sağlık hem psikolojik anlamda herkesi etkiledi. Sizleri hala canlı tutan nedir?

-Eğitim benim için çok önemli. İlk başta nasıl olacak diye düşünmedik değil ama vazgeçmek bize göre değil. Hayatta vazgeçerseniz kaybedersiniz. Online ders bizler içinde bir sınavdı. Biz o dönemde online dersleri verimli geçirmemiş olsaydık bu dönemde bu başarıyıda sağlayamazdık.

-Sağlık sizin için ne kadar önemli?

-Hem öğrencilerimizin hem de bizlerin sağlığı önemli. Her yerde dezenfektan var. Kurum temizliği bizim için çok önemli, maskelerimiz her zaman takılı. Öğrencilerimiz için test bile aldık. Olası bir durumda hemen müdahale edebilmek için.Umarım bu süreç geçer bizler de eski yaşantımıza geri döner sağlıklı ve sağlam bir döneme geçeriz diyorum.

-İlerleyen aşamadaki hedefiniz nedir? 

-Biz bu yola gönül verdik, tabi planlarımız projelerimiz var. Öncelik bizlerin ve öğrencilerimizin sağlığı. Onların başarılı olmaları ve iyi yerlere gelmeleri ilk hedefimiz. Sonraki hedefimiz öğrenciyi sadece sınava hazırlayan bir kolej açmak. Onları planlı, sistemli ve sıkılmadan başarı yolunda yürütmek.

Dedik ya eğitim gönül işidir. Bu yolda gözleriniz ışıl ışıl parlıyorsa onun ardında başarılı bir gelecek yatıyordur. Ben o ışıltıyı hem kurum sahibimizde, hem ona eşlik eden eşinde, hem de öğretmenlerimizde gördüm. Umarım bu yolda hep yolları açık olur.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın