CHP'li Sümer: Kaç vatandaşa e-haciz işlemi yapıldı -

CHP’li Sümer: Kaç vatandaşa e-haciz işlemi yapıldı

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, milyonlarca vatandaşı mağdur eden elektronik haciz (e-haciz) uygulamasını Meclis gündemine taşıyarak özellikle küçük işletmeleri iflas noktasına getiren bu uygulamaya bir an önce son verilmesini istedi.

Ekim ayında başlayan e-haciz uygulamasıyla yüzbinlerce vatandaşın banka hesapları bloke edilmeye, mal varlıklarına ipotek konulmaya başlandı. Özellikle küçük işletmelerin ve dar gelirli vatandaşların korkulu rüyası haline gelen uygulama TBMM gündemine de taşındı.

CHP’li Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde yaşanan mağduriyeti dile getirerek şu soruları sordu:

-Vatandaşların devlete ödeyemediği gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası, SGK, mahkeme harçları, sigara cezası, köprü kaçak geçiş, Kredi Yurtlar Kurumu borcu gibi borçlarının toplamı ne kadardır?

-Kaç vatandaşın devlete borcu vardır?

-Kaç vatandaşa e-haciz gönderilmiştir?

-E-haciz gönderilen vatandaşların bloke edilen banka hesaplarının toplamı kaç Türk Lirasıdır?

-E-haciz yoluyla kaç TL tahsil edilmiştir?

-Vatandaşları mağdur eden, küçük esnafı iş yapamaz hale getiren bu uygulama yerine borçları yapılandırma gibi bir çalışmanız var mıdır?

Sümer, basına yaptığı açıklamada da Ekim ayında başlayan e-haciz uygulamasının giderek yaygınlaştırıldığını belirterek “Devlete borcu olan herkese artık e-haciz gönderiliyor” dedi.

ORTAKLARA DA E-HACİZ GİTTİ

Uygulamayla ilgili basına açıklama yapan Sümer, özellikle küçük işletmeleri iflas noktasına geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Yanlış ekonomik politikalar kriz üzerine kriz doğruyor. Artan bütçe açığını kapatmak için artırılan vergiler de yeterli gelmedi. Şimdi de devlete borcu olan tüm vatandaşlara e-hacizler gönderiliyor.

Kamu idaresi borçlu vatandaşların parası olduğu halde borçlarını ödemediğini düşünüyor. Vatandaşın elinde parası olsa borcunu öder ve faiz yükünden de kurtulur. Devlet bunu göremiyor daha doğrusu görmek istemiyor.

Bir cevap yazın