CHP’li Dardağan: Şiddete uğrayan kadınların yanındayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, kadına yönelik şiddeti kınadığını ve şiddete uğrayan kadınların her zaman yanında olduğunu vurguladı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolasıyla yaptığı açıklamada, “25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde 1960 yılında özgürlükleri için mücadele eden Mirabel kardeşlerin vahşi bir şekilde katledildikleri utanç gününün yıl dönümüdür.” dedi.

ŞİDDET SADECE KADINA DEĞİL, TOPLUMA ZARAR VERİYOR

 25 Kasım’ın, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildiğini anlatan Dardağan, “Şüphesiz ki Mirabel kardeşler şiddete uğrayan ve katledilen ilk kadınlar değillerdi ve ne yazık ki son da olmadılar. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde her 10 kadından 4’ü şiddete maruz kalmaktadır. Şüphesiz ki kadına yönelik şiddet yalnızca kadına değil aynı zamanda topluma zarar vermektedir. Dolasıyla Şiddetle etkin mücadele yöntemlerini belirleyen ve şiddetle mücadeleyi devletin öncelikli görevleri arasında sayan Uluslararası Hukukun en önemli kilometre taşlarından biri olan ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının hukuken kabulü mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

KABUL EDİLEMEZ
20 Mart 2021 tarihinde bir gece yarısı operasyonu ile kadınları, çocukları eril şiddete ve cinsel istismara mahkum eden Cumhurbaşkanı Kararının hukuka aykırılığı karşısında kararlılıkla durduklarını belirten Dardağan, ” Tüm kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü kutlar, kadına yönelik şiddeti kabul edilemez bulduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.” İfadelerini kullandı.

Bir cevap yazın