Okunma Zamanı:1 Dakika, 31 Saniye

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında; 30 Ağustos’un tarihin önemli dönüm noktasından biri olduğunu kaydetti. Dardağan, “30 Ağustos Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Dumlupınar’da emperyal devletlerin desteğini almış Yunanlıları bozguna uğrattığının ve akabinde ‘ilk hedefimiz Akdenizdir ileri’ emri ile düşmanı denize döküşümüzün başlangıcı olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yıl dönümüdür .”dedi.

“KUVVA-İ MİLLİYE RUHU İLE MÜCADELEYE BAŞLAMIŞTIR”
“30 Ağustos, milli bilinci ve beraberliği sahip hür yaşamış Türk milletinin her koşulda ve türlü güce karşı hür yaşayacağını tüm dünyaya gösterdiği gün” diyerek konuşmasına devam eden CHP’li Dardağan, “1.Dünya Savaşı’nın sonunda itilaf devletleri Mondros Ateşkes Antlaşmasına dayanarak Anadolu’yu işgale başlamıştır. Osmanlı yönetimi bu işgale sessiz kalarak vatanı ve milleti koruma görevini yerine getirmemiştir. Anadolu’nun her yerinde kadını erkeği, zengini, fakiri, işçisi esnafı, genci, yaşlısı toplumun her kesiminde düşmana karşı Kuvva-i Milliye ruhu ile mücadeleye başlamıştır.” şeklinde konuştu.”ZAFERLE SONUÇLANMIŞTIR”Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya geçerek Türk milletini örgütleyerek Kurtuluş Savaşını başlattığını hatırlatan Dardağan, “O’nun önderliğinde 6 emperyal devlete karşı başlatılan Kurtuluş Savaşı, 30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden sonra Yunanlıları denize dökülmesiyle zaferle sonuçlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milli mücadeleyi kazanan Türk devleti Osmanlı yönetiminin imzaladığı ve Türk milletini yok sayan,vatansız ve esir kılan Sevr Antlaşmasını çöpe atmış onun yerine milli sınırlarda bağımsız Türk Devletini ön gören Lozan Antlaşmasını itilaf ve dünya devletlerine kabul ettirmiştir.”diye konuştu. 
“MÜCADELE İÇİNDE OLACAĞIZ”
Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi olarak, milli mücadele ruhuyla, ilk günkü heyecanla yürümeye devam edeceklerini kaydeden Dardağan, “Atatürk’ün bize emaneti olan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletini Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize göstermiş olduğu istikamette muasır medeniyetlerin daha ilerisine taşımak için mücadele içinde olacağız. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi minnet saygıyla anıyoruz.. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimizle kutlarım.”ifadelerini kullandı.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın