CHP'den hükümete Adana çağrısı -

CHP’den hükümete Adana çağrısı

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, yarım asırdır görülmeyen bir afetin yaşandığı Adana’nın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHPAdana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Salı gününden bu yana Adana’yı etkisi altına alan sağanak yağışlar nedeniyle Adana’nın sular altında kaldığını belirterek, Adana’nın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Adana’nın çeyrek asırdır ihmal edilmesi nedeniyle afetin sonuçlarının ağır olduğuna dikkati çeken Çelebi, “Bugün yaşananlar, geride kalan çeyrek asırlık sürede yetkili makamlarda bulunup, görevinin gereğini layıkıyla yerine getirmeyen anlayışların ürünüdür” dedi.

YARIM ASIRDIR GÖRÜLMEYEN AFET

Yaptığı açıklamada, Adana’da yarım asırdan daha uzun bir süredir görülmeyen bir afetin yaşandığını vurgulayan CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “Ülkemizde metrekareye düşen 100 kg yağış doğal afet olarak kabul edilirken, Adana iki günde metrekareye 250 kg düşen yağışla karşı karşıya kalmıştır. Binlerce dönüm tarım arazisi sel suları altında kalmış, ekinler ve bahçeler heba olmuştur. Şehirlerarası ulaşımı sağlayan yollar çökmüş, yüzlerce konut sel suları nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş, araçlar sel sularına kapılmıştır” diye konuştu.

CHP’Lİ BAŞKANLAR SELDEN MAĞDUR OLAN HALKLA BİRLİKTE

Adana Valiliği’nin okulları tatil ederek büyük bir facianın önüne geçtiğine işaret eden Çelebi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ilk andan itibaren kent sokaklarında belediye ekipleriyle birlikte mahsur kalan yurttaşların kurtarılması, sel sularının tahliye edilmesi için mücadele ettiğini vurgulardı.

Yoğun yağıştan en çok etkilenen ilçeler arasında yer alan Seyhan’da Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın talimatları doğrultusunda taziyevlerinin evlerini su basan yurttaşlara ve evsizlere açıldığını, yurttaşların burada barınma ve gıda ihtiyaçlarının karşılandığını vurgulayan Çelebi, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar ve İmamoğlu  Belediye Başkanı Kasım Karaköse’nin de Büyükşehir Belediyesiyle eşgüdüm halinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için ilçelerinde gerekli önlemleri aldığını ve verilen hizmetlerin aralıksız sürdüğünü söyledi.

CAN KAYBI OLMAMASI SEVİNDİRİCİ

Yaşanan afette can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getiren Çelebi, hasarın ve mal kaybının ise büyük olduğunu belirtti. Çelebi, “Yaşanan afetin yaralarının sarılması, mağdur olan yurttaşlarımızın ve üreticilerimizin zararlarının devletimiz tarafından karşılanması için zaman geçirmeden Adana’nın afet bölgesi ilan edilmesi elzemdir” şeklinde konuştu.  

ÇEYREK ASIRLIK İHMALİN SONUCU

Adana’nın 25 yıldır öngörüsüz, bilimsel temellere dayanmayan, hizmeti öteleyen, ihmalkar bir anlayışla yönetilmesi nedeniyle  afetten gördüğü zararın ağır olduğunu ifade eden Çelebi, “Bugün yaşananlar geride kalan çeyrek asırlık sürede yetkili makamlarda bulunup, görevinin gereğini layıkıyla yerine getirmeyen anlayışın ürünüdür. Halk yerine rant odaklarına hizmet edip, dere yataklarının imara açılmasına izin verenler, plansız ve çarpık kentleşmenin önünü açanlar, gerekli altyapı yatırımlarını yapmadıkları gibi,  Büyükşehir Belediyesini borç batağına saplayanlar bugün bu afetin yol açtığı zararların asıl sorumlularıdır. Adana ve Adanalılar geçmişte yapılan bu hataların bedelini bugün çok ağır bir şekilde ödüyor. Ancak önümüzdeki süreçte göreve seçilen ve bugüne dek görevlerini layıkıyla yerine getiren belediye başkanlarımızın bilimsel verilerin ışığında, halkçı anlayışla, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini, huzurunu ve mutluluğunu gözeten hizmetlerle 25 yıllık ihmali ortadan kısa sürede kaldıracağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Halkımızın desteğiyle Adana’yı üreten bir kent haline getirip, umudun, huzurun, mutluluğun başkenti yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın