CHP İl Başkanı Çelebi: Kurtuluş kahramanlarını minnetle anıyoruz -

CHP İl Başkanı Çelebi: Kurtuluş kahramanlarını minnetle anıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Lozan antlaşmasının yıldönümünü kutladı

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, zaferle sonuçlanan Ulusal Kurtuluş Mücadelesiardından, TBMM Hükümetinin uluslararası arenada tanınmasını ve vatan topraklarını sömürge haline getiren uygulamaların son bulmasına sağlayan Lozan Barış Antlaşmasının 96.yılını kutladı. Çelebi, “Lozan’ın 96.yılında Önderimiz Atatürk ve Lozan Fatihi İsmet İnönü olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, saygıyla, özlemle anıyoruz” dedi.

KURTULUŞ MÜCADELESİ BÜYÜK BEDELLER ÖDENEREK KAZANILDI

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Lozan Barış Antlaşmasının 96.yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Çelebi, vatan topraklarının emperyalist güçlerce işgaline direnen ulusun, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği kurtuluş mücadelesinin büyük bedeller ödenerek kazanıldığını kaydetti. 

ATATÜRK VE İNÖNÜ’NÜN KARARLI TUTUMU 

Çelebi, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin ardından TBMM Hükümeti güçlerinin 9 Eylül 1922’de Yunan kuvvetlerini İzmir’den denize dökmesinin ardından, itilaf devletlerinin TBMM Hükümeti’ni Lozan’da toplanacak barış konferansına davet ettiğini anımsattı. Çelebi,  “Mustafa Kemal Atatürk’ün görevlendirmesiyle Lozan’da TBMM Hükümetini temsil eden İsmet İnönü, burada eşsiz bir diplomasi örneği sergilemiştir. Atatürk ve İnönü’nün kararlı tutumu sonucunda imzalanan barış antlaşmasıyla Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşmasında çizilen sınırlar kabul edilmiş,  Yunanistan Batı Anadolu’da yaptığı tahribata karşılık savaş tazminatı olarak bazı bölgeleri Türkiye’ye bırakmış ve vatan topraklarını sömürge haline getiren kapitülasyonların tümü kaldırılmıştır. Kurtuluş mücadelesi kahramanlarını minnetle anıyoruz.” dedi.

Kahramanlarımızı minnetle anıyoruz

Lozan Barış Antlaşmasının Türkiye’nin önünü açtığını ve TBMM Hükümetinin uluslararası alanda tanınmasını sağladığını dile getiren Çelebi, “Türkiye Cumhuriyetinin tapu senedi olarak kabul edilen Lozan Barış Antlaşmasının 96. yılında, Kurtuluş Mücadelesini başlatan Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve mücadele arkadaşlarını, Lozan Fatihi İsmet İnönü’yü,  vatanın birliği ve bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı ve özgürlüğü için canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Emanetlerini koruma konusundaki kararlılığımızdan asla geri adım atmayacağız” diye konuştu. 

Basına davet

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığı 24 Temmuz Lozan kutlamaları ile bir basın daveti gönderdi.

Kutlama ve anma töreni ile ilgili olarak şu bilgiler yer verildi;

“Değerli basın emekçileri, Türkiye Cumhuriyetinin tapu senedi olarak kabul edilen Lozan Barış Antlaşmasının 96. yıl dönümü dolayısıyla; siyasi partiler, demokratik kitle ve sivil toplum örgütleri tarafından 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 17.30’da Atatürk Parkında Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek etkinlikte sizi de aramızda görmekten onur duyarız.

Bir cevap yazın