Ceyhan Belediye Başkanı Aydar'dan Lozan mesajı -

Ceyhan Belediye Başkanı Aydar’dan Lozan mesajı

Ceyhan  Belediye Başkanı Kadir Aydar, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıl dönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Bugün; varlığımızın tanınmayacağı, manda ve himayeye teslim olmuş bir gelecek tasarımından, eşi benzeri görülmemiş siyasi bir zafere imza attığımız gündür. Lozan Antlaşması’yla; özgür, bağımsız, sınırları belirlenmiş ve müttefikler tarafından tanınan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedi olan, kuruluş belgesini aldığımız gündür.

Mondros ve Sevr ile yenilgiye teslimiyetle gitmeye zorlanan bir milletin “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” iradesine sahip bir dehanın Samsun’da yaktığı meşaleye ateş olmaya karar vermesiyle başlayan ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandırılan, milletimizin; inanç, cesaret, azim ve fedakârlıklarla elde ettiği zaferi tescil edildiği gündür bugün.

Başkan Aydar, “Büyük Kurtuluş Mücadelemizin son noktası olan Lozan Antlaşması’nın 96. yılında üzerinde yaşadığımız toprakları ‘vatan’ yapmak için mücadele etmiş başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.”dedi.

Bir cevap yazın