"Bu gurur ve onur hepimizin" -

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü’nün, Cumhuriyetin 96.yılı dolayısıyla Atatürk Parkı’nda düzenlediği etkinlik büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri, demokratik  kitle ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, partililer ve yurttaşların katıldığı etkinlikte, İl Başkan Yardımcısı Anıl Tanburoğlu, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Güven Özdemir Atatürk Anıtına çelenk sundu.

“ONURLU VE GURURLUYUZ”

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, basın açıklamasını okuyan Dr.Anıl Tanburoğlu, Cumhuriyetin 96.yılını büyük bir onur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.  Tanburoğlu, “Onurluyuz çünkü yurdumuzu işgal eden, ulusumuzu esaret altına almak için olmadık zulümleri gerçekleştiren, halkımızı katleden emperyalist güçlere karşı, dünyada eşi olmayan bir kurtuluş mücadelesini Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük bedeller ödeyerek kazandık. Onurluyuz çünkü, Önderimiz Atatürk ve arkadaşları bu destansı zaferi, yani Türk Milleti’nin karakterine ve geleneklerine en uygun idare biçimi olan Cumhuriyetle taçlandırarak, küllerinden yeniden doğan ulusumuzun yönünü aydınlık bir geleceğe çevirdi. Bu onur ve gurur hepimizin” dedi.

“CUMHURİYET DEĞERLİ BİR HAZİNEDİR”

Cumhuriyet Bayramı’nın ulusun en büyük bayramı olduğunu belirten Tanburoğlu, Cumhuriyetin karanlığa karşı verilen savaşta elde edilen zaferin en büyüğü ve dünya tarihindeki en büyük devrim olduğunu vurguladı. Tanburoğlu, “Cumhuriyetin ilanıyla egemenlik kayıtsız şartsız millete verilmiş, ulusumuz teba olmaktan kurtulmuş, birey haline gelmiştir. Cumhuriyet özgürlüktür, demokrasidir, fikirlerin özgürce ifade edilebilmesidir, farklı özelliklere sahip olan insanların aynı çatı altında barış içinde yaşamasının, kadın-erkek eşitliğinin, kız çocuklarının okula gidebilmesinin teminatıdır. 

Cumhuriyet, bilimin ve aklın egemenliği, ulusumuzun üzerinde güneş gibi parlayan, bizlere doğru yönü gösteren pusuladır. Cumhuriyet ahlaki erdeme dayalı bir yönetim biçimi, bağımsız, özgür ve aydınlık bir biçimde yaşamamız için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden atalarımızın, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanetidir.  Cumhuriyet kanla, gözyaşıyla elde edilmiş, değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir hazinedir. Bu nedenle kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetten taviz vermemiz mümkün değildir” diye konuştu.

 “ÇOK YAŞA CUMHURİYET”

Büyük Önder Atatürk’ün, Cumhuriyeti ilan ettikten sonra gençlere “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” diyerek seslenip,  Cumhuriyeti emanet ettiğini hatırlatan Tanburoğlu, “Bugün de bize düşen görev Cumhuriyetimizi geliştirerek, ülkemizi çağdaş bir medeniyet haline getirmek ve sonsuza dek yaşatmaktır.  Cumhuriyetimizin 96.yılını kutluyor, Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle anıyoruz.  Çok yaşa Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın